Перший здатний до польоту динозавр виявився еволюційним тупиком

Палеонтологи вивчили анатомію та аеродинамічні властивості крил двох родів динозаврів родини скансоріоптеригових та дійшли висновку, що ці тварини мали значні недоліки у пересуванні. Вчені припускають, що родина представляє унікальну, але невдалу архітектуру польоту тероподів. Це також свідчить про те, що еволюційна гонка під час захоплення повітряного простору в середньому та пізньому юрському періоді була динамічною та складною. Стаття про це доступна у журналі iScience.

Як динозаври розвивали здатність до польоту?

Походження птахів — один з найбільш вивчених етапів еволюції хребетних. Найдавніші представники клади здатних до польоту динозаврів Avialae та їхні найближчі родичі мали відносно консервативний план тіла. Його характеризували, зокрема, зменшений розмір, підвищена рухливість плечей і велике пір’я на передніх і задніх кінцівках. Незважаючи на те, що шлях до польоту був складним, відносно обмежений характер організму цих тварин призвів до припущення, що цей план тіла сприяв одній еволюційній траєкторії, а не багатьом, у том числі невдалим.

Відкриття динозаврів роду Yi та Ambopteryx оскаржило цю точку зору. Yi був невеликим тероподом, що не відносився до клади Avialae та мав унікальну комбінацію рис, що, як передбачається, використовувались, щоб парити. Yi та нещодавно описаний таксон Ambopteryx є членами родини скансоріоптеригових. Відкриття більш ніж одного мембранно-крилого таксону в межах цієї маловідомої клади є інтригуючим, тим більше, що інші її члени демонструють пристосування до життя як на землі, так і на деревах. Усе це вказує на високу екологічну різноманітність у цій групі.

Про що дізналися вчені?

Команда вчених провела більш детальне дослідження здібностей цих тварин до польоту, застосовуючи лазерне скануванні скам’янілостей динозаврів роду Yi, яке виявило більше деталей про їхні м’які тканини. Не знаючи точну форму, яку мали крила цих тварин, палеонтологи розглянули кілька варіантів. Одна з можливостей полягає в тому, що такі динозаври мали крила, як у кажана, що були з’єднані з ногами, але за формою більше нагадували пташині.

Отримані дані дозволяють припустити, що Yi та Ambopteryx були не тільки не здатними керувати польотом, як вважалося раніше, але навіть не були спроможні вдало парити, як деякі сучасні тварини, такі як летяги. Це означає, що вони майже напевно були тваринами, що мешкають на деревах і парять у повітрі, пересуваючись лише на невеликі відстані, вважає команда.

На той час, коли Yi та Ambopteryx еволюціонували близько 160 мільйонів років тому, птахів не було, а в небі панували відносно великі птерозаври, окрема група від динозаврів. Але як тільки птахи еволюціонували кілька мільйонів років потому, мембранно-крилі динозаври не витримали конкуренції.