Перший супутник з дерева запустили у космос

Перший супутник з дерева LignoSat запустили у космос — ракета доставить його до Міжнародної космічної станції, звідки його вже виведуть на орбіту на висоті 400 кілометрів над Землею. Цей супутник розробили японські науковці, щоб довести, що використання деревини у космічних технологіях є не лише можливим, але й більш екологічним за використання металу, адже при згоранні в атмосфері деревина виділяє менше токсичних речовин. Про запуск повідомило видання Reuters.

Такао Дої, професор Університету Кіото, який розробляв дерев'яний супутник LignoSat. REUTERS / Irene Wang / File Photo

Такао Дої, професор Університету Кіото, який розробляв дерев'яний супутник LignoSat. REUTERS / Irene Wang / File Photo

Наскільки стійким є супутник з дерева?

Супутник LignoSat почали розробляти у 2020 році дослідники з Університету Кіото спільно з деревообробною компанією Sumitomo Forestry. Цьогоріч дослідники протягом 10 місяців тестували різні породи дерев на Міжнародній космічній станції та виявили, що найкраще для космосу підходить деревина одного з видів магнолій, що зростають в Японії.

Процес виготовлення супутника. Kyoto University / New York Post

Процес виготовлення супутника. Kyoto University / New York Post

Супутник розміром з долоню виготовили за традиційною технікою, яка не передбачає використання клею чи цвяхів. Як зазначають науковці, у космосі деревина є більш стійкою, ніж на Землі, адже її не руйнують вода та мікроорганізми. До МКС супутник доставить ракета Falcon9 компанії SpaceX, яку запустили 5 листопада. Після цього супутник виведуть на орбіту, де він пробуде пів року, а потім згорить в атмосфері.

Прилади всередині нього вимірюватимуть стійкість деревини до умов на орбіті, де температура коливається від -100 до +100 градусів Цельсія. Крім того, дослідники також оцінюватимуть здатність деревини захищати електроніку від впливу космічної радіації, що може бути корисним для створення дата-центрів у космосі. Як вважають дослідники, деревина може бути провідним матеріалом для побудови жител на Місяці та Марсі, а також зможе замінити метал у супутниках Starlink компанії SpaceX.

Що ще виготовляють з дерева

🔪 Дослідники створили з деревини липи ніж та цвяхи, які за міцністю та гостротою не поступалися сталевим. Ніж виявився навіть гострішим, ніж виготовлений зі сталі, його можна мити у посудомийці та переробляти.

🚶‍♂️ Швейцарські науковці винайшли спосіб перетворювати енергію ходьби по дерев’яній підлозі в електричний струм і заживили так лампочку, калькулятор і розумне скло.

🦾 Інженери створили роборуку з модифікованої деревини клена, яка деформується у відповідь на вологу і тепло. Це дозволило їй вхопити склянку, апельсин і ляльку, а через модифікацію рука витримує температури до 200 градусів Цельсія.