Перший супутник для відстежування фітопланктону з космосу дістався орбіти

Ракета-носій Falcon 9 успішно вивела на наукову орбіту PACE — перший супутник, що з космосу стежитиме за фітопланктоном, станом океанів і впливом на них глобального потепління. Запуск відбувся о 08:33 за київським часом із мису Канаверал, і зараз апарат вже надіслав сигнал на Землю, що працює справно. Про це повідомила NASA, що розробила супутник.

Запуск супутника. NASA

Запуск супутника. NASA


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Навіщо стежити за планктоном з космосу?

Фітопланктон є одним із основних індикаторів впливу глобального потепління на океанічні екосистеми, адже його кількість й розподіл вкажуть зокрема на викиди парникових газів, зміни температури й біорізномаїття. З сонячно-синхронної орбіти на висоті 677 кілометрів над Землею PACE (Plankton, Aerosol, Climate, ocean Ecosystem) зможе якнайповніше відстежувати поширення фітопланктону. За допомогою інструмента OCI апарат збиратиме дані про колір океану, фіксуючи найменші зміни навіть в інфрачервоному й ультрафіолетовому світлі.

Художнє зображення супутника. NASA

Художнє зображення супутника. NASA

За кольором океану вчені зрозуміють, наприклад, як змінюється концентрація поживних речовин, де скорочується кількість планктону й де океан переживає перенагрівання. Також PACE має два пристрої для оцінки поляризації світла. Вони виявлять як сонячне світло взаємодіє із частинками в атмосфері над океанами, що розкаже про характеристики хмар, якість повітря й загалом про вплив потепління на атмосферу. Отримані дані дозволять набагато точніше моделювати зміни клімату й створювати довгострокові прогнози.

Що вже відомо про глобальне потепління й океани

🏆 У 2023 році океани побили новий температурний рекорд, нагрівшись на 0,23 градуса Цельсія сильніше, ніж у 2022.

🟢 Також через кліматичні зміни океани загалом суттєво позеленішали в останні два десятиліття.

🧐 А детальніше проблему потепління на Землі ми розібрали у картках «Глобальне потепління — не міф?»