Переїдання порушило передачу сигналів у периферійній нервовій системі мишей, що призвело до стійкості до інсуліну, яка є передумовою появи цукрового діабету другого типу. Це може свідчити, що причиною діабету, який часто супроводжує ожиріння, є саме порушення передачі сигналів, а не просто стійкість до інсуліну, як вважали раніше. Оскільки миші є модельними об’єктами, відкриття змусить науковців переглянути причини появи діабету при ожирінні й у людей. Про дослідження розповіли у Nature з посиланням на статтю в журналі Cell Metabolism.
Переїдання може призводити до появи діабету через порушення передачі сигналів у симпатичній нервовій системі. GIPHY
Як пов’язали переїдання з нервовими сигналами?
Науковці прагнули знайти причину зв’язку між ожирінням та цукровим діабетом, адже відомо, що люди з ожирінням мають в десять разів вищі шанси на появу діабету. Для цього вони детально вивчали роль нервових сигналів у цьому процесі та виявили, що через переїдання відбувалася активація симпатичної нервової системи, тобто частини нервової системи, яка відповідає за підвищення активності всього організму.
Надалі дослідники редагували гени мишей так, що їхня симпатична нервова система не виділяла певний тип нейромедіаторів, тобто сигнальних сполук, які можуть активувати різні процеси в організмі, зокрема виділення інсуліну, розщеплення жирних кислот тощо. Далі таких модифікованих мишей і їхніх звичайних родичів годували раціоном з великим вмістом жирів, щоб викликати ожиріння. В обох групах набір маси був подібним, як й інсулінове сигналювання — каскад реакцій в клітинах, який розпочинається під дією інсуліну та сприяє поглинанню глюкози.
Але між двома групами була ключова відмінність: модифіковані миші не мали ознак стійкості до інсуліну та надмірного накопичення жирів у печінці, а також запалення. Такі результати свідчать, що вилучення нейромедіаторів, які сприяють розвитку стійкості до інсуліну та запалення, може запобігти розвитку цукрового діабету навіть у тих, хто має ожиріння. У майбутньому науковці хочуть визначити, чому раціон з великим вмістом жирів викликає вироблення таких нейромедіаторів. Це допоможе у лікуванні та профілактиці діабету та інших порушень обміну речовин.
Що ще пов’язує їжу й діабет
👁 Навіть споглядання апетитної їжі може призвести до розвитку діабету через виділення у мозку прозапальних сполук, які пов’язують з порушенням виділення інсуліну.
💊 Запобігати діабету і пов’язаному з ним запаленню можна за допомогою протизапальних ліків, таких як аспірин, — регулярне їх приймання знизило ризик хвороби у людей старшого віку.
📖 А детальніше про те, як інсулін пов’язаний з ожирінням і чому одні їдять і худнуть, а інші тренуються і набирають кілограми, — читайте у нашому матеріалі «Він робить тебе гладким».