Пересаджена немовляті частина серця стала рости разом із дитиною

Частина серця із артеріями та клапаном серця, пересаджена пацієнту на третьому тижні тижня, виявилася здатною рости разом із рештою органа та тіла дитини. Операція вказує на новий потенційний метод терапії вроджених вад серця, які не потребують повторних операцій протягом росту дитини та пересадки цілого органу, на пошук якого витрачається багато часу. Про успішну операцію повідомляє Live Science, а відповідна стаття опублікована у JAMA.

Duke Health

Duke Health

Чому вдалися до експериментального лікування?

При дисфункції серцевого клапана усунути проблему, яка загрожує життю пацієнта, можна лише хірургічним шляхом. У дорослих людей, наприклад, проводять операцію, під час якої замінюють нефункціональний клапан серця на штучний або від померлого донора. Але такі клапани обмежено підходять пацієнтам, які народилися із вадою та потребують втручання з народження. Діти швидко ростуть, зокрема їхнє серце та його клапани, тоді як імплантати залишаються однаковими. Через це у дитинстві пацієнт повинен пройти через декілька операцій із заміни клапанів на щоразу більші, поки не доросте до дорослого й постійного. Щоб уникнути численних ризикових операцій, науковці Дюкського університету працюють над клапанами, які зможуть рости разом із дитиною. І в новій статті вони повідомили, що перша так терапія успішно працює і береже життя дитині вже протягом більш ніж року.

Як провели пересадку?

Експериментальне лікування провели навесні 2022 року маленькому американцю у віці всього 18 днів. Ще до народження хлопчикові діагностували ваду, за якої від серця відходила всього одна велика кровоносна судина, замість нормальних двох артерій. Це збільшувало об'єм крові, який надходить до легень, ускладнюючи дихання та зменшуючи кількість крові, яка досягає решти тіла дитини. Також пацієнт мав суттєву дисфункцію клапана легеневого стовбура. Варіантами лікування були або пересадка цілого серця, яка могла зайняти багато часу на етапі пошуку донора, або пересадка серцевих клапанів. Але лікарі спробували новий підхід, який до того тестували лише на свинях — пересадити немовляті лише частину серця з артеріями та клапаном серця. Донором стала дівчинка, яка померла у віці 2 днів через ускладнені пологи, і чий серцевий м'яз був надто пошкоджений для пересадки органа цілком.

Після операції за пацієнтом продовжують спостерігати і дотепер. І як пишуть автори, пересаджена частина серця не просто чудово прижилася та усунула ваду хлопчика, давши можливість нормально розвиватися, а й збільшувалася у розмірах разом із рештою серця. Тому лікарі й науковці вважають, що підхід може допомогти новонародженим із вадами серцевих клапанів та частково розв'язати проблему з нестачею підхожих донорів цілого серця.

  • Ще одним експериментальним варіантом, який допоможе покрити потребу у трансплантаціях серця, розглядають друк органа клітинами. Створені таким чином шлуночки серця вже скорочуються понад три місяці, хоч техніку ще вдосконалюють.