Пересадка стовбурових клітин уперше у світі відновила зір у пацієнтів з нестачею стовбурових клітин рогівки — станом, що викликає серйозне помутніння зору і не має надійних методів лікування. У дослідженні за участі чотирьох пацієнтів у Японії метод виявився безпечним та ефективним у лікуванні порушення зору, викликаного пошкодженням рогівки ока. Новий метод може допомогти людям з нестачею стовбурових клітин рогівки внаслідок вроджених захворювань чи травм, а також з іншими хворобами рогівки. Дослідження опублікували у журналі The Lancet.
Як проводили пересадку?
Для дослідження обрали чотирьох пацієнтів з нестачею лімбальних стовбурових клітин рогівки — хворобою, яка може розвинутися через автоімунні захворювання, опіки чи навіть надто тривале носіння лінз. Їм пересаджували епітеліальні клітини, з яких складається рогівка, отримані зі стовбурових клітин. Оскільки такі клітини мають невелику кількість імунних маркерів, після трансплантації пацієнтам не потрібно було довго приймати препарати для пригнічення імунітету, окрім протизапальних. Це зменшило імовірність появи інфекцій через зниження імунітету.
Внаслідок трансплантації у пацієнтів значно покращився зір і зменшилося помутніння рогівки. Протягом двох років спостережень жоден із пацієнтів не мав серйозних побічних ефектів, таких як відторгнення трансплантата чи утворення пухлин, що підтверджує безпечність такого методу. Звичайно, перш ніж його почнуть використовувати у широкій практиці, підхід має пройти випробування на більшій кількості людей. Але він має потенціал допомогти людям, які мають пошкодження рогівки обох очей, адже в інших випадках цей стан лікують пересадкою частини епітелію зі здорового ока.
Як використовують стовбурові клітини для відновлення зору
🐒 Людські стовбурові клітини використали для відновлення зору в макаки, що страждала на розрив сітківки — хворобу, що може виникати у людей старшого віку.
👁 Під час першої в історії пересадки ока разом з частиною обличчя лікарі пересадили пацієнту також стовбурові клітини, але, на жаль, зір у нього так і не вдалося відновити.
📖 Детальніше про те, для чого використовують та як отримують стовбурові клітини, а також — наскільки це етично, ми розповідали у матеріалі «Що таке стовбурові клітини?».