Перепади висоти на поверхні утворили вихори на Місяці

Вихрові візерунки на Місяці виявилися наслідком перепадів висоти на поверхні супутника. Досі вважалося, що з особливостями місцевості місячні вихори не пов'язані, однак нове дослідження довело, що принаймні два вихори виникли на викривленій поверхні, пише ScienceAlert. Стаття науковців опублікована у The Planetary Science Journal.

Область Рейнер Гамма на зображенні апарата Lunar Reconnaissance Orbiter. LRO WAC science team / Wikimedia Commons

Область Рейнер Гамма на зображенні апарата Lunar Reconnaissance Orbiter. LRO WAC science team / Wikimedia Commons

Про які вихори йдеться?

Місячними вихорами називають візерунки на поверхні Місяця, які відрізняються не лише своєю закрученою формою та розмірами у кілька десятків кілометрів, а і яскравістю. Світлі частини вихорів краще відбивають сонячне світло, завдяки чому їх добре видно на супутнику. Утім, з моменту відкриття науковці досі не могли дійти згоди щодо того, що саме утворило візерунки.

Жодна теорія не могла пояснити одразу всі спостережувані характеристики вихорів. Зокрема вчені відкидали роль топографічних особливостей Місяця, оскільки вихори спостерігалися як на вулканічних рівнинах, так і у западинах, що утворилися від метеоритів. Повернутися до ідеї впливу особливостей місцевості на появу вихорів дослідників змусили спостереження орбітальної станції Lunar Reconnaissance Orbiter.

Що виявили науковці?

Вчені досліджували дві найвідоміші області з вихорами — Рейнер Гамма у рівнині Океан Бур та вихор у Морі Мрії. Виявилося, що в обох з них світлі частини вихорів знаходяться нижче, ніж області із темними деталями. Зокрема білі частини вихору у Морі Мрії були на три метри нижчими, а у Рейнер Гамма — на чотири. На думку науковців, різниця у висоті змушує місячний пил, який добре відбиває світло, більше збиратися у низинах, формуючи світліші області. При цьому на висоті його лишається менше, що робить місцевість темнішою. Утім, вважають дослідники, окрім нерівностей рельєфу, на міграцію мають впливати й інші чинники, як-от магнітні аномалії.

  • Крім вихорів, визначною особливістю Місяця є численні кратери, які утворюються і досі через падіння, наприклад, космічних апаратів. Нещодавно вдалося підтвердити, що за новий подвійний кратер Місяця відповідальний уламок китайської ракети.