Палеонтологи вперше знайшли скам'янілість тиранозавра разом із вмістом його шлунка

У Канаді палеонтологи відшукали скам'янілість дитинчати тиранозавра, яка зберегла, чим востаннє харчувався давній хижак. Його здобиччю стали дрібні молоді птахоподібні динозаври. Ця унікальна знахідка викрила відмінності у дієті молодих і дорослих тиранозаврів, пише Science. Стаття науковців опублікована у Science Advances.

Зразки скам'янілості тиранозавра, на яких вказано розташування вмісту шлунка — задніх кінцівок Citipes elegans / Darla K.Zelenitsky et al. / Science Advances, 2023

Зразки скам'янілості тиранозавра, на яких вказано розташування вмісту шлунка — задніх кінцівок Citipes elegans / Darla K.Zelenitsky et al. / Science Advances, 2023

Чим відрізнявся раціон хижаків різного віку?

Відомо, що дорослі особини тиранозаврів споживали великих травоїдних динозаврів, однак щодо раціону дитинчат цього роду тероподів, були лише припущення. Вважалося, що травоїдні динозаври були завеликими для молодих особин, тому вони полювали на дрібних і молодих динозаврів, яких не охоче обирали дорослі тиранозаври через низьку енергетичну цінність. Уточнити особливості харчування дитинчат тиранозаврів змогли фахівці Королівського Тиррелівського музею палеонтології.

Яких динозаврів з'їв маленький тиранозавр?

Науковці досліджували горгозавра Gorgosaurus libratus родини тиранозаврових, якому на момент смерті було приблизно від 5 до 7 років. Він жив у пізньокрейдовому періоді близько 75 мільйонів років тому. Останніми жертвами цього 335-кілограмового дитинчати стали два Citipes elegans — птахоподібні хижаки, які на той момент, імовірно, важили як сучасний індик, й прожили менше року на момент смерті.

У шлунку тиранозавра знайшли лише гомілки цих істот, тобто, замість того, щоб проковтнути здобич цілою, тварина вибирала лише м’ясисті частини. Зважаючи на те, що кладки C. elegans були великими, ці молоді динозаври могли бути надійним джерелом енергії дитинчат горгозаврів.

Крім того, що скам'янілість динозавра є першою скам'янілістю, яка зберегла вміст шлунка, гомілки C. elegans у ньому є найповнішою скам'янілістю цього виду на сьогодні. Знахідка підтверджує припущення, що тиранозаври змінювали свій раціон у міру дорослішання, переходячи від маленької до величезної здобичі. Щодо того, як загинув сам тиранозавр, свідчень немає, однак вважається, що це сталося протягом тижня після останнього ласування їжею.

  • А чисельність популярних в масовій культурі представників родини тиранозаврових Tyrannosaurus rex оцінили у 2,5 мільярда особин за весь час їхнього існування.