Палеонтологи описали найдавнішу скам'янілу шкіру рептилії. Вона старіша за динозаврів

Палеонтологи описали наразі найстаріший відомий зразок скам'янілої шкіри рептилії, яка жила ще за мільйони років до динозаврів. Особливо цінною знахідку робить те, що це не відбиток шкіри, а саме збережена тривимірна структура органа, яка допоможе дізнатися більше про пристосування тварин до наземного життя, пише Nature. Статтю опублікували у журналі Current Biology.

Фрагменти скам'янілої шкіри рептилії. Ethan D. Mooney et al. / Current Biology, 2024

Фрагменти скам'янілої шкіри рептилії. Ethan D. Mooney et al. / Current Biology, 2024

Як виглядає найстаріша шкіра рептилії?

До рук науковців Цзіліньського університету та їхніх колег зі США та Австралії потрапив зразок каменю із печери в Оклахомі з характерним для шкіри рептилій візерунком. Проаналізувавши його зрізи, з'ясувалося, що це фрагмент скам'янілої шкіри, у якому можна розрізнити шари епідермісу та дерми. Зразок був темним, майже чорного кольору, через те, що нафта протягом тривалого часу просочувалася у печеру з тканинами, поки вони кам'яніли. Завдяки такій консервації у нафті уможливилося чудове збереження органічних матеріалів та унікальної структури рептильної шкіри. Датування вказало, що вік знахідки складає близько 289 мільйонів років, що приблизно на 21 мільйон років більше за попереднього рекордсмена. Імовірно, шкіра належала представнику Captorhinus aguti — схожій на ящірку вимерлій рептилії, численні скам'янілості якої відомі з Оклахоми. Але такі старі скам'янілості шкіри вкрай рідкісні і водночас цінні для палеонтологів, тому що дозволяють краще зрозуміти, як пристосувалися до життя на суші амніоти — група хребетних із класів рептилій, птахів і ссавців, що змогли цілком відійти від розвитку у воді.

  • Рідкісні скам'янілості іноді знаходять і на території України. Зокрема, житомирські мінерали зберегли структуру мікробів, які жили аж 1,5 мільярда років тому