Пацюки запищали від задоволення спілкування один з одним

При позитивній взаємодії один з одним пацюки видають високочастотну вокалізацію як прояв задоволення, а не як відповідь на окремі дії компаньйона, як припускали раніше. З'ясувати це вдалося завдяки мініатюрному мікрофону, прикріпленому до носа пацюків. Про відкриття повідомляє New Scientist з посиланням на статтю у журналі Cell Reports Methods.

Alexander Schimmeck / Unsplash

Alexander Schimmeck / Unsplash

Як підслуховували за пацюками?

Писк пацюків, що його можуть чути люди, зазвичай є сигналом тривоги, тоді як більшість інших звуків ці тварини видають на недоступних людському слуху високих частотах. Між тим, оснастивши чутливими мікрофонами клітки з піддослідними пацюками, вчені виявили, що тварини пищать в ультразвукові при позитивних переживаннях, зокрема при лоскотанні, але також при іграх один з одним. Проте у таких умовах науковці не могли розрізнити, коли який пацюк видавав звук, тож лишалося незрозумілим, у відповідь на яку взаємодію так реагує. Щоб послухати вигуки окремого пацюка у групі, вчені Хайфського університету створили мінімікрофони, які пришили до ніздрів 13 тварин. Він дозволив дослідникам реєструвати писки та нюхання пацюків під час спостереження за їхньою поведінкою та реакцією.

Що «сказали пацюки»?

Підслуховували пацюків за різних умов, зокрема при вільній взаємодії один з одним та з сіткою між ними, яка унеможливлювала фізичний контакт. З'ясувалося, що при можливості контактувати безпосередньо пацюки пищать частіше, ніж при обмеженій комунікації, причому однаково часто і самки, і самці. Але результати свідчать, що пацюки пищать не у відповідь на якісь дії іншого пацюка, а у випадкові часові проміжки. Таким чином, автори роблять висновок, що ультразвукове пищання пацюків при соціальній взаємодії просто відбиває позитивні емоції тварини.

Дослідники також виявили звук, про який раніше не знали. Це відносно низькочастотний, тихий і уривчастий писк на рівні близько шести кілогерців, що чутний людському вуху. Його теж реєстрували у контексті позитивної взаємодії, однак ще перед тим, як до пацюка підсаджували компаньйона. Наразі вчені не знають його значення, але можливо, звуки позначають приємне очікування у пацюків.

  • У чому ще пацюки схожі на людей, так це в ставленні до музики, оскільки вони теж кивають головою у такт ритму.