Нейробіологи знайшли у мозку пацюків центр сміху та грайливості

Навколоводопровідна сіра речовина виявилася ділянкою мозку, що відповідає у пацюків за грайливість та сміх. Як показує дослідження німецьких вчених у журналі Neuron, при блокуванні активності цієї частини мозку пацюки більше не охочі до ігор та не видають ультразвукове пищання, пов'язане з позитивними емоціями. Про дослідження повідомляє сайт журналу Science.

Universität Zürich

Universität Zürich

Як граються та сміються пацюки?

У пацюків відомий аналог людського сміху — високочастотне, не чутне для людського вуха пищання, яке тварини видають при позитивних переживаннях, наприклад, коли вони граються один з одним або їх лоскочуть вчені чи грають з ними в хованки. Тож специфічну вокалізацію цих гризунів стали розглядати як показник грайливості — властивості, яка зберігається навіть у тварин, що їм зруйнували частину кори мозку. Намагаючись з'ясувати, яка частина мозку відповідає за грайливість і сміх у пацюків, науковці Берлінського університету реєстрували пищання та мозкову активність молодих піддослідних гризунів під час того, як їх торкалися вчені, лоскотали їх чи гралися з ними у доганялки з рукою.

Що за частина мозку відповідальна за сміх?

Результати підтвердили попередні припущення, що за грайливість і сміх відповідає навколоводопровідна сіра речовина, яка залучена і до таких процесів як вокалізація, а також реакції на стрес бий або біжи, елементи яких властиві й грі також. Коли пацюкам було добре і вони охоче брали участь у грі, їхнє ультразвукове пищання було частим, а нейрони навколоводопровідної сірої речовини активно спалахували. Коли ж гру припиняли і пацюків поміщали в стресові умови — на високу платформу під сліпуче світло, тварини вже не пищали, а нейрони цієї ділянки мозку стихали.

Щоб упевнитися у ролі навколоводопровідної сірої речовини, науковці у наступних дослідах стали блокувати активність її нейронів. У такому разі пацюки вже не проявляли зацікавленості у грі, їм не подобалося лоскотання і вони не видавали ультразвукового сміху.

У наступних дослідженнях вчені прагнуть з'ясувати, чи залучена навколоводопровідна сіра речовина і до інших аспектів гри, як-от дотримання правил. Це цікаво з огляду на те, що пацюки схильні дотримуватися правил гри, наприклад, перестають гратися у хованки, якщо людина неналежно ховається, використовуючи одне й те саме місце поспіль, або погано старається.