Ожиріння зробило мишей тривожними через порушення зв’язку між кишківником і мозком

Ожиріння спричинило в самців мишей тривожність і порушення роботи гіпоталамуса — ділянки мозку, відповідальної за контроль обміну речовин й інших життєво необхідних функцій. Науковці вважають, що причиною цього є порушення зв’язку між кишківником і мозком, внаслідок якого негативні процеси в кишківнику впливають і на мозок. Такий зв’язок між тривожністю й ожирінням може пояснити, чому ці два захворювання часто трапляються разом і чому частота тривожності зростає з почастішанням ожиріння. Доповідь про свої результати науковці представили на зустрічі American Society for Nutrition.

Ожиріння зробило мишей тривожними через порушення зв’язку між кишківником і мозком. Tenor

Ожиріння зробило мишей тривожними через порушення зв’язку між кишківником і мозком. Tenor

Як ожиріння зробило мишей тривожними?

Щоб перевірити зв’язок ожиріння з тривожністю науковці протягом 15 тижнів годували самців мишей раціоном з низьким або високим вмістом жиру. Миші отримували таке харчування з підліткового віку, тобто шести тижнів, і аж до раннього дорослішання у віці 21 тижня. За цей час миші, які споживали раціон з високим вмістом жиру, набрали вагу та мали більший відсоток тілесного жиру, ніж ті особини, які споживали раціон з низьким вмістом жиру.

У поведінкових тестах у них з’явилися прояви тривожності: миші надовше завмирали після травматичного досвіду, якщо до цього їх годували раціоном з високим вмістом жиру. Крім того, у них в мозку змінилася активність генів, пов’язаних із регулюванням рівня інсуліну й обміну речовин. Водночас у мишей відбулися зміни в мікробному складі кишківника, де зросла кількість бактерій, які виробляють коротколанцюгові жирні кислоти. Імовірно, активність цих бактерій впливала на блукаючий нерв мишей, який передає сигнали від кишківника в мозок.

Хоча результати досліджень на мишах не можна прямо переносити на людей, але через подібність їхнього організму на людський науковці припускають, що і в людей ожиріння відіграє роль у появі тривожності разом із генетичними та соціальними чинниками.

Як ожиріння впливає на стан здоров’я

🐀 Попереднє дослідження на пацюках також вказало на зв’язок між ожирінням внаслідок споживання надміру жирної їжі та тривожністю.

🍔 Переїдання та спричинене ним ожиріння давно пов’язували з появою цукрового діабету — і причиною цього виявилося порушення передачі сигналів у периферійній нервовій системі.

🤰 Ожиріння матерів пов’язали з більшим ризиком синдрому раптової смерті немовлят, причому вищий ступінь ожиріння спричиняв більший ризик.

😴 Ожиріння в підлітків, які хроплять, пов’язали з проблемами з поведінкою, але не з труднощами у навчанні. Воно може бути передвісником проблем з ментальним здоров’ям.

🧠 Також ожиріння здатне впливати не лише на сигнали від кишківника до мозку, але й навпаки: як виявилося, воно заважає зміні кишкової мікробіоти у відповідь на сигнали з мозку.