Озера біля активних вулканів назвали оселею давнього життя на Марсі

Якщо у минулому на Марсі існувало життя, то найімовірнішою оселею для нього були озера у південній півкулі, де планетологи знайшли 63 невідомі раніше вулкани. На думку вчених, вулканічна активність живила гідротермальні джерела, тепло яких могло бути придатним середовищем для розвитку життя, розповідає Space.com. Стаття науковців опублікована у Nature.

Область, яку вивчали науковці. NASA / JPL / USGS

Область, яку вивчали науковці. NASA / JPL / USGS


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що особливого у відкритті?

Попри те, що сьогодні Марс видається «геологічно мертвою» планетою, де не вивергаються вулкани й нема літосферних плит, які рухаються, у минулому ситуація могла бути інакшою. Зокрема нова знахідка науковців Університету Гонконгу свідчить, що близько 3,5-4 мільярди років тому Марс пережив період активного вулканізму, а особливо — у південній півкулі поблизу області, що називають Озером Ериданія. У ній, вважають планетологи, могло існувати озеро, яке мало глибину у близько 1,6 кілометра й площу в 1,1 мільйона квадратних кілометрів.

Аналізуючи спостереження за Ериданією апаратів MGS, «Марс Одіссей» і MRO, що працюють на орбіті навколо Марса, вчені знайшли ознаки різноманітних порід, які утворюються при виверженні вулканів. Простеживши їхнє поширення, вчені визначили вулкани різних типів, у тому числі стратовулкани, схожі на Етну на Землі. Оскільки вони знаходяться поблизу гіпотетичного озера, то у ньому могли існувати гідротермальні джерела — місця, де циркуляція теплої води й хімічне різномаїття від її взаємодії з породами стали б основою для зародження життя і захистили б його від суворих умов на поверхні планети. Відкриття, сподіваються науковці, надихне майбутні місії на Марс до дослідження саме цього регіону.

Імовірна глибина озера, навколо якого вирували вулкани. NASA

Імовірна глибина озера, навколо якого вирували вулкани. NASA

Ще новини про потенційне марсіанське життя

🧊 Законсервувати давнє марсіанське життя могли сольові льодовики, які вчені знайшли біля екватора Марса

💦 Також ровер «Персеверанс» знайшов поховані на Марсі сліди давнього озера, які також можуть зберігати рештки життя

🚀 А от японські астрономи пропонують відправити місію з пошуків марсіанського життя на супутники планети — на них воно могло зберегтися разом з метеоритами з Марса