На Марсі знайшли реліктовий льодовик з можливими покладами водяної криги

За допомогою орбітальної станції MRO планетологи відшукали поблизу екватора Марса реліктовий сольовий льодовик. На думку науковців, його надра могли зберегти водяну кригу від впливу навколишнього середовища подібно тому, як це можна спостерігати в Андах на південному заході Болівії. Дослідження представили на 54 Конференції з місячних і планетарних наук.

Композитне зображення, отримане інструментами HiRISe та CRISM станції MRO (кольори додані на постобробці). Pascal Lee et al. / 54th Lunar and Planetary Science Conference, 2023

Композитне зображення, отримане інструментами HiRISe та CRISM станції MRO (кольори додані на постобробці). Pascal Lee et al. / 54th Lunar and Planetary Science Conference, 2023

Навіщо на Марсі шукають кригу?

Марсіанська водяна крига допомагає планетологам відтворювати геологічну історію Марса, а майбутнім астронавтам може знадобитися для освоєння планети. Відомо, що відкладення льоду можна знайти у полярних регіонах Червоної планети, однак чи існує вона в інших регіонах Марса — точно невідомо. Нові дані про можливі запаси водяної криги принесли спостереження орбітальної станції NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter).

Вчені проаналізували зображення, які MRO отримала поблизу екватора Марса, у регіоні між Долиною Маринера та Лабіринтом Ночі. Раніше це місце назвали перспективним для висадки майбутніх астронавтів та навіть дали йому ім'я Noctis Landing. Геологія Noctis Landing сприяє осадам водяної криги, а також збереженню можливого марсіанського життя принаймні з його минулого. MRO розгледіла у Noctis Landing 6-кілометровий у довжину та шириною у 2-4 кілометри льодовик, який складається з гідратованих та гідроксильованих сульфатів — солей.

Імовірно, вони утворилися через взаємодію вулканічних осадів з льодовиком в минулому, через що той втратив воду. Однак, на думку вчених, деяка водяна крига все ж могла зберегтися у надрах відкритого льодовика, що захистило його від дифузії і термічних впливів, як-от у солоних озерах в Андах можна знайти прісноводну кригу.

Раніше ми розповідали, що у сейсмічних даних, які зібрала на Марсі станція InSight, не виявили кригу поблизу екватора планети на глибині до 300 метрів.