Десятиліття 2011-2020 років виявилося найбільш теплим із часу ведення спостережень. У середньому його температура була на 1,1 градуса Цельсія вищою, ніж у доіндустріальний період. Також ці роки відзначилися рекордним таненням льодовиків, нагріванням океану та збільшенням концентрації вуглекислого газу в атмосфері. Про такі дані повідомляє Всесвітня метеорологічна організація (ВМО).
Що відбувалося з кліматом планети?
Згідно зі звітом ВМО, починаючи з 1990-х років, кожне десятиліття було теплішим за попереднє, що проявилося різноманітними наслідками. Зокрема, льодовики танули з безпрецедентною швидкістю близько 1 метра на рік. Антарктичний континентальний льодовиковий щит втратив у 2011-2020 роках на 75 відсотків більше льоду, ніж у 2001-2010 роках. Темпи нагрівання океану у 2006-2020 роках були приблизно на 40 відсотків вищими, ніж загалом за період 1971-2020 років, через що швидше зростає рівень моря. Потепління супроводжувало збільшення на 50 відсотків з доіндустріального періоду концентрації вуглекислого газу в атмосфері. У 2020 році його показник досяг 413 частинок на мільйон — переважно через спалювання викопного палива, вирубування лісів та землекористування. Ще одним наслідком зависокого рівня парникового газу стало збільшення кислотності океану, який накопичує у собі вуглекислий газ. Це має значення для екосистем і зокрема морських тварин, яким у кислому середовищі важче формувати зовнішній скелет, як-от мушлі молюсків.
- Теперішній рік також виявився багатим на рекорди. Літо було найспекотнішим за історію спостережень, як і температура восени.