Штучний інтелект діагностував хворобу Альцгеймера за МРТ-сканом мозку

Британські науковці натренували штучний інтелект розпізнавати хворобу Альцгеймера за одним зображенням мозку з магнітно-резонансного томографа (МРТ). Він зумів із точністю 98 відсотків відрізнити людей із хворобою Альцгеймера від здорових та людей з іншим типом деменції або нейродегенеративного захворювання. Про успіхи повідомили в статті журналу Communications Medicine.

Triff / Shutterstock

Triff / Shutterstock

Хвороба Альцгеймера є найпоширенішою формою деменції, що проявляється порушеннями пам'яті, мислення та поведінки. Вилікувати її наразі неможливо, однак можна покращити стан пацієнтів та сповільнити прогресування хвороби. Але за умови своєчасного діагностування, що часто утруднене. Вчені з Імперського коледжу Лондона запропонували визначати хворобу за зображеннями МРТ мозку, на яких видно одну з найбільш явних ознак хвороби Альцгеймера — зменшення об'єму мозку. А щоб підвищити точність методу, вони довірили його алгоритмам машинного навчання, здатним помітити найменші відмінності на зображеннях.

Штучний інтелект тренували на МРТ-зображеннях мозку 783 людей, серед яких були пацієнти з ранньою стадією хвороби Альцгеймера та пізньою, а також контрольна група, у яку ввійшли здорові учасники та пацієнти з лобно-скроневою деменцією й хворобою Паркінсона. Як показали результати випробування, навчання відбулося успішно.

Алгоритми змогли у 98 відсотках випадків відрізнити людину з хворобою Альцгеймера та без неї на основі МРТ-скану. Ба більше, вдалося відрізнити пацієнтів із ранньою та пізньою стадією захворювання у 79 відсотках випадків. Це вище за точність стандартних методів діагностування на основі біомаркерів спинномозкової рідини (62 відсотки) та оцінювання атрофії гіпокампу (26 відсотків), кажуть науковці.

Автори сподіваються, що розроблена ними технологія стане доступним та корисним допоміжним інструментом при встановленні діагнозу. Крім цього, штучний інтелект помітив ознаки хвороби Альцгеймера у регіонах мозку, які раніше не пов'язували з нею, як-от у мозочку та вентральному проміжному мозку, що вказує напрям для наступних досліджень розвитку недуги.

Інші потенційні підходи раннього діагностування хвороби Альцгеймера:

🤧 за носовим слизом

🩸 на основі аналізу крові на біомаркери й когнітивних тестів

🗫 по мовленню за допомогою алгоритмів машинного навчання

👁️ біомаркеру в очах (поки що доволі травматичний метод)

🧪 за мікро-РНК в крові