Очкового ведмедя помітили за поїданням ведмежати

На південному сході Перу очкового ведмедя, якому вдягли нашийник з камерою, помітили за поїданням м’яса свого дорослого родича та ведмежати, якого він міг вбити власноруч. Зоологи спостерігали за поведінкою ведмедя протягом чотирьох місяців, зафіксувавши також його спаровування з самицею та поїдання м’яса приматів і землі, ймовірно, для отримання необхідних мінералів. Таке спостереження за твариною в дикій природі допомогло науковцям краще зрозуміти природу очкових ведмедів, яким загрожує зникнення. Дослідження опублікували в журналі Ecology and Evolution.

Зображення ведмедя після надягання на нього нашийника (a), поїдання ним м'яса ведмежати (b), загравання до самиці (c) та поїдання примата (d, стрілка вказує на руку примата). Ruthmery Pillco Huarcaya et al. / Ecology and Evolution, 2024

Зображення ведмедя після надягання на нього нашийника (a), поїдання ним м'яса ведмежати (b), загравання до самиці (c) та поїдання примата (d, стрілка вказує на руку примата). Ruthmery Pillco Huarcaya et al. / Ecology and Evolution, 2024

Як підтвердили канібалізм ведмедя?

На самця очкового ведмедя (Tremarctos ornatus) віком 7-8 років вдягли нашийник з GPS-трекером і камерою, яка щогодини робила короткі відео по 15 секунд. Хоча так науковці не могли отримати повну картину дня ведмедя, вони протягом чотирьох місяців зібрали шість годин відео з інформацією про різну активність самця, зокрема харчування та соціальну поведінку.

За час спостереження вдалося ідентифікувати 21 вид рослин, які споживав ведмідь, зокрема види, які раніше не пов’язували з його раціоном. Крім того, протягом двох днів поспіль його помічали за поїданням одного з видів «мавп-павуків». І хоча невідомо вполював він цю мавпу чи просто доїв тушу, раніше очкових ведмедів не помічали за поїданням не людиноподібних мавп. Цікавим є також поїдання ним м’яса ведмежати — як вважають науковці, ведмідь міг убити його для того, щоб спонукати ведмедицю до розмноження.

Таке припущення підтверджується тим, що вже за місяць після поїдання м’яса дитинчати самець почав залицятися до нової самиці. Залицяння було успішним, і науковці вперше задокументували його в природі, зокрема в кронах дерев. Нові знання допоможуть краще зрозуміти поведінку очкових ведмедів і їхню взаємодію з довкіллям, що важливо для збереження цього виду та зменшення конфліктів із людьми.

Що відомо про поведінку ведмедів

🐻 Через глобальне потепління та зменшення площі арктичної криги білі ведмеді можуть стикнутися з нестачею їжі, навіть попри їхню здатність пристосовувати свій раціон до змін.

🚪 А через розширення площі людських поселень, ведмеді почали частіше з ними стикатися, а у США навіть навчилися відчиняти двері будинків і машин.

🤝 На Алясці відеопастка змогла зафіксувати рідкісний випадок кооперації ведмедя та вовка, коли вони вдвох напали на самицю лося з дитинчам.