Японські інженери запропонували начепити на безпілотні авто великі рухомі очі, щоб вони могли поглядом комунікувати із пішоходами. На їхню думку, так можна зменшити кількість ДТП із пішоходами, а також їм буде простіше приймати рішення, зустрівши дорогою машину. Зоровий контакт із безпілотником кільком добровольцям запропонували встановити у віртуальній реальності, щоб перевірити ідею вчених: у деяких змодельованих ситуаціях зоровий контакт з авто запобіг ДТП, а в деяких — поліпшив ефективність пересування пішоходам. Роботу представили на конференції AutomotiveUI '22.
Часто у взаємодії пішоходів та машин при зустрічі один з одним взаєморозуміння досягається зоровим контактом або жестово між водієм і пішоходом. Втім, з безпілотними автомобілями, які в майбутньому і не потребуватимуть водія всередині, такий спосіб комунікації не підходить. Тож вчені з Токійського та Кіотського університету вирішили перевірити, чи допоможе пішоходам зоровий контакт якщо не з водієм, то принаймні з самим транспортним засобом. Тож 18 добровольців спробували знайти зоровий контакт з авто у змодельованих ситуаціях на дорозі у віртуальній реальності.
Учасникам показували відео з модифікованим інженерами авто, на якому пара роботизованих очей могла спрямовувати погляд вліво, вправо та прямо. А також було чотири сценарії розвитку подій: два з окатим авто, і два з безоким. У першому випадку очі мали сигналізувати, чи помітить авто пішохода (подивитися на нього), а також чи збирається машина зупинятися. Лобове скло було заклеєним, щоб створити видимість того, що водія за кермом немає (насправді він був, бо дослідники використали звичайну машину для гольфу).
AdonisChang / YouTube
З'ясувалося, що напрямок погляду в авто може посилювати у пішоходів суб'єктивні відчуття безпеки та небезпеки у разі встановленого або навпаки зорового контакту. Так, наприклад понад 60 і 70 відсотків опитаних жінок і чоловіків відповідно відчували себе небезпечно, якщо очі автомобіля, що наближається, не дивилися на них. Більшості учасників така модифікація авто сподобалася, а у майбутньому автори дослідження пропонують доповнити рух очей штучним інтелектом, який враховував би гендерні розбіжності у реакції на безпілотне авто, які помітили у цьому дослідженні.
AdonisChang / YouTube
Як машини можуть бачити і відрізняти пішоходів від дерев і сміттєвих баків на шляху ми розповідали у тексті «Як роботи дивляться на світ та яке вино їм смакує».
Зазирнути в очі роботу
😮Людиноподібному роботу Амеці добре вдається здивування. І собі, і людям поруч
🙄А от реалістичний погляд робота з Disney також створений, щоб підтримувати зоровий контакт в людській манері. І вам тільки судити, як йому це вдається
👀Крім того, зоровий контакт із роботом завадив людям швидко прийняти рішення