Очі на безпілотних авто допомогли пішоходам їх зрозуміти

Японські інженери запропонували начепити на безпілотні авто великі рухомі очі, щоб вони могли поглядом комунікувати із пішоходами. На їхню думку, так можна зменшити кількість ДТП із пішоходами, а також їм буде простіше приймати рішення, зустрівши дорогою машину. Зоровий контакт із безпілотником кільком добровольцям запропонували встановити у віртуальній реальності, щоб перевірити ідею вчених: у деяких змодельованих ситуаціях зоровий контакт з авто запобіг ДТП, а в деяких — поліпшив ефективність пересування пішоходам. Роботу представили на конференції AutomotiveUI '22.

AdonisChang / YouTube

AdonisChang / YouTube

Часто у взаємодії пішоходів та машин при зустрічі один з одним взаєморозуміння досягається зоровим контактом або жестово між водієм і пішоходом. Втім, з безпілотними автомобілями, які в майбутньому і не потребуватимуть водія всередині, такий спосіб комунікації не підходить. Тож вчені з Токійського та Кіотського університету вирішили перевірити, чи допоможе пішоходам зоровий контакт якщо не з водієм, то принаймні з самим транспортним засобом. Тож 18 добровольців спробували знайти зоровий контакт з авто у змодельованих ситуаціях на дорозі у віртуальній реальності.

Учасникам показували відео з модифікованим інженерами авто, на якому пара роботизованих очей могла спрямовувати погляд вліво, вправо та прямо. А також було чотири сценарії розвитку подій: два з окатим авто, і два з безоким. У першому випадку очі мали сигналізувати, чи помітить авто пішохода (подивитися на нього), а також чи збирається машина зупинятися. Лобове скло було заклеєним, щоб створити видимість того, що водія за кермом немає (насправді він був, бо дослідники використали звичайну машину для гольфу).

AdonisChang / YouTube

З'ясувалося, що напрямок погляду в авто може посилювати у пішоходів суб'єктивні відчуття безпеки та небезпеки у разі встановленого або навпаки зорового контакту. Так, наприклад понад 60 і 70 відсотків опитаних жінок і чоловіків відповідно відчували себе небезпечно, якщо очі автомобіля, що наближається, не дивилися на них. Більшості учасників така модифікація авто сподобалася, а у майбутньому автори дослідження пропонують доповнити рух очей штучним інтелектом, який враховував би гендерні розбіжності у реакції на безпілотне авто, які помітили у цьому дослідженні.

AdonisChang / YouTube

Як машини можуть бачити і відрізняти пішоходів від дерев і сміттєвих баків на шляху ми розповідали у тексті «Як роботи дивляться на світ та яке вино їм смакує».

Зазирнути в очі роботу

😮Людиноподібному роботу Амеці добре вдається здивування. І собі, і людям поруч

🙄А от реалістичний погляд робота з Disney також створений, щоб підтримувати зоровий контакт в людській манері. І вам тільки судити, як йому це вдається

👀Крім того, зоровий контакт із роботом завадив людям швидко прийняти рішення