Нобелівську премію з економічних наук присудили за дослідження аукціонів

Шведська королівська академія наук оголосила лауреатів Премії пам’яті Альфреда Нобеля з економічних наук. Винагороду присудили Полу Мілгрому (Paul Milgrom) та Роберту Вільсону (Robert B. Wilson) за вдосконалення теорії аукціонів та винаходи нових форматів аукціонів. Переглянути церемонію нагородження можна у прямому ефірі на сайті Нобелівського комітету.

Використовуючи теорію аукціону, дослідники намагаються зрозуміти результати різних правил торгів і кінцевих цін — формат аукціону. Цей аналіз складний, оскільки учасники торгів поводяться стратегічно, виходячи з наявної інформації. Вони беруть до уваги як те, що вони самі знають, так і те, що, на їхню думку, знають інші учасники торгів.

Роберт Вілсон розробив теорію аукціонів об’єктів із загальним значенням — значенням, яке заздалегідь не визначене, але, зрештою, однакове для всіх. Наприклад, обсяг корисних копалин у певній області. Вілсон показав, чому раціональні учасники тендеру, як правило, розміщують заявки нижче їхньої власної найкращої оцінки загальної вартості: вони стурбовані, що можуть забагато заплатити і програти.

Пол Мілгром сформулював більш загальну теорію аукціонів, яка враховує і загальні, і приватні значення, які варіюються від учасника до учасника. Він проаналізував стратегії торгів у ряді відомих форматів аукціонів, продемонструвавши, що формат принесе продавцю вищий очікуваний дохід, коли учасники дізнаються більше про оціночні значення один одного під час торгів.

У 1994 році влада США вперше використала один із створених лауреатами аукціонних форматів для продажу радіочастот операторам зв'язку. З тих пір багато інших країн наслідували цей приклад.

Минулого року лауреатами Премії Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля стали Абхіджит Банерджі (Abhijit Banerjee), Естер Дюфло (Esther Duflo) та Майкл Кремер (Michael Kremer). Вони отримали премію «за їхній експериментальний підхід до подолання глобальної бідності». Ця методика передбачає розбиття проблеми бідності на менші, більш контрольовані задачі — наприклад, пошук найефективніших заходів для поліпшення результатів навчання або здоров'я дітей. У середині 90-х Майкл Кремер та його колеги продемонстрували, наскільки потужним може бути цей підхід, використовуючи польові експерименти для перевірки ряду заходів, які можуть поліпшити шкільні результати у західній Кенії. Абхіджіт Банерджі та Естер Дуфло незабаром провели подібні дослідження з інших питань та в інших країнах. Їхні експериментальні методи зараз домінують в економіці розвитку.

  • Раніше ми писали, що цьогорічну премію з фізики лауреати отримали за дослідження чорних дір, з хімії — за розвиток методу редагування геному, а з медицини — за вивчення вірусу гепатиту С.