Низькі дози аспірину не запобігли ішемічному інсульту у здорових літніх людей

Щоденне приймання низьких доз аспірину не зменшує ризик ішемічного інсульту у літніх людей, однак підвищує ризик крововиливу у мозок. Про це свідчить дослідження австралійських та американських науковців у JAMA Network Open, яке охопило майже 20 тисяч пацієнтів.

Стара упаковка аспірину. Nikolay Komarov / Wikimedia Commons

Стара упаковка аспірину. Nikolay Komarov / Wikimedia Commons

Як визначали дію аспірину?

Аспірин, або ацетилсаліцилову кислоту, часто призначають літнім людям як антитромботичний засіб, щоб зменшити ризик ішемічного інсульту — гострого порушення кровопостачання мозку, наприклад, через закупорювання артерії тромбом. У такому разі пацієнти приймають його у низьких дозах близько 75-100 міліграмів щодня на постійній основі. Однак вагомим побічним ефектом аспірину є збільшення ризику кровотеч, зокрема мозкових, а більшість досліджень про переважання його користі над цим недоліком стосуються пацієнтів, молодших за 70 років. Це спонукало команду науковців Монашського університету та їхніх австралійських та американських колег провести ретельніше вивчення поміж літніх людей. У рамках нього вони у середньому протягом 4,7 року спостерігали за 19 114 старшими за 71 рік здоровими пацієнтами, яким призначили щоденно приймати по 100 міліграмів аспірину або таблетки плацебо.

Як вплинув аспірин на здоров'я літніх людей?

Статистичний аналіз не виявив суттєвої різниці у частоті ішемічного інсульту між групами. Це означає, що препарат зменшує ризик інсульту не краще, ніж плацебо. Однак статистично значуща відмінність стосувалася частоти крововиливу у мозок. При прийманні аспірину ризик внутрішньочерепних кровотеч виявився на 38 відсотків вищим, ніж із плацебо. Автори вважають, лікарям слід врахувати ці результати, особливо у пацієнтів похилого віку, схильних до внутрішньочерепних кровотеч після травми голови.

Раніше ми писали, що щоденне приймання низьких доз аспірину у літніх людей пов'язане з вищим ризиком падіння і не сприяє кращому здоров'ю кісток, як це вважалося дотепер.