Нічні кошмари виявилися частим передвісником автоімунного ураження мозку

Дедалі частіші нічні кошмари та галюцинації виявилися частими передвісниками автоімунних уражень мозку, як-от при системному червоному вовчаку та інших системних автоімунних ревматичних хворобах. Оскільки такі захворювання лікарям буває важко діагностувати на ранній стадії, науковці вважають, що увага до змін у нейропсихічному здоров'ї пацієнтів може допомогти вчасно розпізнати недуги та розпочати лікування. Дослідження опубліковане у журналі eClinicalMedicine.

GIPHY

GIPHY

Як виявили зв'язок кошмарів та автоімунних хвороб?

Науковці провели опитування та інтерв'ю понад 1200 пацієнтів із автоімунною ревматичною хворобою, головно з системним червоним вовчаком, та лікарів, що ведуть таких пацієнтів. При цьому особливу увагу звертали на те, чи проявлялися у пацієнтів і коли саме 29 нейропсихічних симптомів, серед яких були втома, когнітивні порушення, порушення сну та настрою, марення і галюцинації тощо. Такі симптоми присутні, наприклад, у близько 40 відсотків пацієнтів з вовчаком, але дотепер на них звертали мало уваги, щоб з'ясувати, коли вони з'являються.

Нові результати вказали, що нічні кошмари, галюцинації та, як пацієнти самі це часто називали, кошмари наяву, починалися ще більш ніж за рік до появи інших симптомів хвороби у 61 відсотка людей з вовчаком та 36 відсотків людей з іншими автоімунними ревматичними хворобами з ураженнями мозку. При цьому з часом ці негативні переживання посилювалися. Почастішання кошмарів раніше відмічали і для інших неврологічних та психіатричних хвороб, зокрема хвороби Паркінсона та стресових розладів, вказуючи на можливість відбивати у снах порушення роботи мозку при запальних процесах.

  • Для людей, що страждають від нічних кошмарів, існує психотерапія, хоч у стандартній формі й не для всіх дієва. Але покращити її ефективність вдалося звуками фортепіано, що їх програвали пацієнтам уві сні.