Нейромережа визначила вид комара за його розчавленим тілом

Малайзійські біологи розробили нейромережу, яка може розпізнати вид комара, навіть якщо бачить лише його розчавлене на руці тіло. Із точністю 80 відсотків вона впізнає один з трьох видів комарів з її навчального набору даних та зможе допомогти контролювати популяцію комарів, а зокрема тих, що переносять різні захворювання. Деталі навчання опубліковані у журналі Scientific Data.

artfix / Twitter

artfix / Twitter

Моніторинг популяцій комарів-переносників хвороб є одним з ключових елементів стратегій оцінки ризику хвороб, що переносяться комарами, та запобігання спалахам захворювань. Втім, зазвичай для цього необхідні польові дослідження, де пізніше впіймані особини класифікуються та підраховуються в лабораторіях. Але люди як приманки для комарів є набагато ефективнішими, хоча і надають перевагу миттєвому прихлопуванню комахи, а не збереженню її для лабораторних досліджень. Тому біологи з малайзійського університету Universiti Malaysia Sabah вирішили зробити ідентифікацію комарів простішою та представили нейромережу, здатну розпізнати вид комара, навіть якщо його причавило до шкіри.

Song-Quan Ong / Scientific Data, 2022

Song-Quan Ong / Scientific Data, 2022

За даними ВООЗ, найбільш поширеними вірусними інфекціями, які переносять комарі, є зокрема гарячка денге, чікунгунья, гарячка Зіка, жовта гарячка та інші. В основному ці захворювання передаються комарами видів Aedes aegypti, Aedes albopictus та Culex quinquefasciatus — їх і виростили в акредитованій ВООЗ лабораторії для навчання нейромережі. У випробуваннях взяли участь добровольці з різними відтінками шкіри, які мали дозволити комарам сісти їм на руку у спеціальному контейнері. Затим вчені зібрали 1 500 фотографій живих і мертвих комах різного ступеня «розчавленості» долонями добровольців, а також різного ступеня нагодованості. Перевірка результатів навчання показала, що алгоритм правильно визначає вид комара приблизно в 80 відсотках випадків, а тому у майбутньому, автори роботи пропонують зробити її основою для застосунку на смартфон, який допоміг би залучити громадян до моніторингу поширення комарів.

Також раніше ми розповідали, що збудники гарячки денге та хвороби, яку спричиняє вірус Зіка, виявляється, роблять запах інфікованих привабливішим для комарів, чим сприяють поширенню хвороби далі.