За томографією мозку нейробіологам вдалося виявити нову форму вікової втрати пам’яті та відрізнити її від більш відомої хвороби Альцгеймера. Нову хворобу назвали переважно лімбічним амнезійним нейродегенеративним синдромом (LATE-NC) і виявили у 20-40 відсотків людей, які на момент смерті мали подібну до хвороби Альцгеймера втрату пам’яті. Відкриття допоможе у діагностиці та лікуванні нейродегенеративних хвороб, а також прогнозі їх перебігу. Дослідження опублікували в журналі Brain Communications.
Порівняння дегенеративних змін у пацієнтів з хворобою Альцгеймера (ADNC), переважно лімбічним амнезійним нейродегенеративним синдромом (LATE-NC) та контрольною групою (CU). Corriveau-Lecavalier et al. / Brain Communications, 2024
Чим нова хвороба відрізняється від хвороби Альцгеймера?
Використовуючи знімки з магнітно-резонансної томографії та позитронно-емісійної томографії людей, які страждали на нейродегенеративні захворювання, а також знаючи їхні діагнози, які підтвердили вже посмертно, науковці змогли створити тест, який розрізнив хворобу Альцгеймера та LATE-NC з точністю до 74,6 відсотка.
Науковці виявили, що LATE-NC розвивається у лімбічній системі мозку, яка відповідає за роботу внутрішніх органів, пам’ять, емоції та регуляцію сну і неспання, тоді як хвороба Альцгеймера проявляється у неокортексі і порушує в першу чергу сприйняття простору і просторову пам’ять. LATE-NC також прогресує набагато повільніше, ніж хвороба Альцгеймера, проявляючись в людей віком від 80 років, хоча іноді ці два порушення можуть зустрічатися в однієї людини.
Більше способів діагностувати хворобу Альцгеймера
🗣 Оцінюючи особливості мовлення людей, алгоритму штучного інтелекту вдалося аж за шість років до появи симптомів передбачити появу хвороби Альцгеймера.
🤖 А за знімками функціональної МРТ інша нейромережа змогла визначати хворобу Альцгеймера з точністю до 99 відсотків, розпізнаючи хворобу ще на стадії легкого когнітивного порушення.
Не тільки визначити хворобу, але і передбачити її перебіг, змогли за статтю, віком, об’ємом мозку та концентраціями у спинномозковій рідині біомаркерів бета-амілоїду та фосфорильованого тау-білка.