Нейробіологи реконструювали почуту людьми музику за активністю мозку

Використовуючи лише записи мозкової активності людей у момент прослуховування ними музики, науковці змогли відтворити прослухану пісню. У майбутньому це може допомогти зробити під'єднані до мозку синтезатори голосу для людей із порушеннями мовлення більш природними та мелодійними на звучання. Про досягнення повідомляють американські науковці у журналі PLoS Biology.

Перші 15 секунд - реконструкція пісні Pink Floyd, отримана завдяки записам мозкової активності, решта - оригінальний фрагмент прослуханої учасниками пісні. 

Як вдалося зчитати почуту музику з мозку?

Науковці Каліфорнійського університету в Берклі проаналізували записи мозкової активності 29 пацієнтів, що слухали під час операції на мозку трихвилинний уривок пісні «Another Brick in the Wall, Part 1» гурту Pink Floyd. Зібрані у процесі прослуховування дані про електричну активність мозку пацієнтів науковці обробили за допомогою алгоритмів машинного навчання, щоб виокремити закономірності реакції мозку на окремі елементи пісні. Так вони визначили нові ділянки кори, які залучені до виявлення ритму, та з'ясували, що одні частини слухової кори більше реагують на початок співу чи звучання синтезатора, тоді як інші — на тривалий вокал. Також нейробіологи підтвердили, що права півкуля мозку більш чутлива до музики, ніж ліва.

У результаті, вчені змогли реконструювати фрагмент почутої пісні, використовуючи лише дані про мозкову активність учасників. Поки що технологія лише зароджується і чіткого відтворення не добилися, однак загальні риси пісні розпізнати у реконструкції можна. Окрім точності, науковці хотіли б зробити підхід доступнішим, щоб уникнути потреби у використанні мозкових імплантатів. Можливо, їх вдасться замінити високочутливими електродами для електроенцефалографії.

  • Як ми нещодавно писали, вдосконалення технології зчитування мозкової активності дозволило паралізованій людині генерувати текст на екрані силою думки зі швидкістю 62 слова на хвилину.