Нейробіологи з'ясували, чому пацієнти з шизофренією чують голоси
Нейробіологи пояснили механізм виникнення слухових галюцинацій у пацієнтів з шизофренією. Він виявився пов’язаний з порушеннями в процесі трансформації мовленнєвих сигналів у слухові, тобто, ніби людина чула сама себе ще в процесі формування думки про те, що хотіла сказати. Такі порушення роботи мозку призводять до того, що свій внутрішній голос пацієнти з шизофренією сприймають як зовнішній, через що і виникають галюцинації. Результати дослідження показують на рівні сигнальних шляхів мозку причини виникнення симптомів шизофренії та можливі мішені для лікарських препаратів, що полегшуватимуть ці прояви. Їх опублікували в журналі PLOS Biology.
Як саме внутрішній голос людини стає зовнішнім?
Науковці дослідили за допомогою електроенцефалографа мозкову активність здорових добровольців та пацієнтів з шизофренією, частина з яких мала слухові галюцинації, а інша — ні. Вони вивчали як дві функції мозку, які пов’язують мовлення та слух, впливають на виникнення галюцинацій. Як виявилося, перша з функцій, яку називають наслідком розрядки (corollary discharge), у здорових людей має пригнічувати проведення сигналів від органів слуху, коли людина готується заговорити. Друга з функцій, яку називають еферентною копією, має активувати лише ту ділянку слухової кори, що відповідає слову, яке збирається сказати людина.
У пацієнтів з шизофренією ці дві функції порушені — і саме порушення їх обох призводить до виникнення слухових галюцинацій. У мозку таких пацієнтів не пригнічуються сигнали, що йдуть від органів слуху під час підготовки до мовлення, а в слуховій корі активуються одразу декілька ділянок, тому людина може чути декілька голосів або декілька слів, хоча готувалася сказати лише одне. При цьому тяжкість галюцинацій залежала від рівня ураження цих функцій, тож їх відновлення чи штучний контроль мовленнєвих і слухових сигналів у мозку можуть допомогти пацієнтам із шизофренією позбутися слухових галюцинацій.
Що науковці вже знають про галюцинації
🐭 З дослідів на мишах виявилося, що, як і в людей, поява галюцинацій залежала від рівня сигнальної сполуки дофаміну та того, що мозок більше покладався на очікування, ніж реальні сигнали від органів чуття.
💊 Щоб приборкати появу галюцинацій та інших проявів шизофренії, у США вперше за десятиліття схвалили препарат з новим принципом дії.
🤕 Але галюцинації можуть бути ознакою й інших захворювань: як виявилося, нічні кошмари та галюцинації передвіщають появу автоімунного захворювання системного червоного вовчака ще більш як за рік до появи інших симптомів.