Наземний сонячний телескоп DKIST отримав нові зображення Сонця, на яких можна в деталях розгледіти активні області світила — сонячні плями. Фото отримані у рамках підготовки телескопа до роботи, повідомляє сайт Національної сонячної обсерваторії США, якій належить DKIST.
Що видно на Сонці з Землі?
Оптичний телескоп DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope) є одним з найпотужніших наземних телескопів, що здатні спостерігати за Сонцем попри перешкоди, які створює земна атмосфера. Будівництво DKIST розпочалось у 2010 році, а наразі тривають завершальні етапи його введення в експлуатацію. У рамках першого циклу спостережень DKIST отримав вісім нових світлин Сонця за допомогою інструмента VBI, що створює зображення у видимому світлі.
На одному із зображень, що охоплює 30 720 кілометрів у довжину та ширину, представлена спокійна ділянка Сонця. У ній гаряча плазма циркулює у конвекційних гранулах на поверхні зорі (фотосфері). Яскраві структури всередині гранул свідчать про наявність магнітного поля у них. Виявлення цих дрібних елементів є одним із завдань DKIST, що дасть можливість геліофізикам досліджувати механізми сонячної активності.
Ще одне зображення розкриває деталі, навпаки, активної області Сонця. Сонячні плями відрізняються темними центральними областями, які являють собою скупчення більш холодної плазми, порівняно з ділянками навколо. Ниткоподібна структура також зумовлюється впливом магнітного поля.
Саме у сонячних плямах народжуються вибухові вища, як-от викиди корональної маси, які можуть призвести до магнітних бур. Більше про ці явища ми розповідали у наших картках «Звідки на Сонці плями».
Ще одне зображення сонячної плями. Таку незвичну форму їй забезпечили так звані «містки» плазми, що перетинають центральні частини кількох плям у скупченні. Вважається, що їхня поява пов'язана із руйнуванням плями. NSF / AURA / NSO
Одним з результатів роботи телескопа також є зображення хромосфери Сонця, тобто області між його фотосферою і короною. Темні лінії являють собою плазму, що рухається під впливом магнітного поля.
Раніше ми розповідали, що у Китаї завершили будівництво найбільшого в світі сонячного радіотелескопа, який допоможе підвищити точність у прогнозах космічної погоди, на яку впливає активність нашого світила.