Натхненний комашиним зором компас вкаже роботам шлях за сонячним світлом

Натхненний очима комах компас зможе вказати роботам шлях, орієнтуючись за Сонцем. Навіть у хмарний день пристрій зможе вимірювати поляризацію сонячного світла подібно тому, як це роблять мурахи й бджоли. Такий компас стане у пригоді для навігації роботів і дронів, розповідає New Scientist. Стаття вчених про винахід опублікована у Nature Communications.

Компас на роботі під час випробувань. Evripidis Gkanias et al. / Communications Engineering, 2023

Компас на роботі під час випробувань. Evripidis Gkanias et al. / Communications Engineering, 2023

Чому не звернутися до GPS чи звичайного компаса?

Ідеальний компас, який допоможе орієнтуватися у просторі, має бути точним, незалежним від зовнішніх пристроїв, а також захищеним від збоїв. Утім, наприклад, GPS, що сьогодні зазвичай використовується замість звичайних магнітних компасів, має низьку точність на відстанях до метра, адже залежить від кількості й положення супутників, видимих приймачу. Тому GPS рідко використовують для роботів і дронів. При цьому і традиційні магнітні компаси роботам не підходять, адже їхня власна електроніка може призвести до неправильних вимірювань. Компас, який поєднує всі необхідні для точної навігації критерії, створили вчені Единбурзького університету, надихнувшись очима комах.

Як створили комашиний компас?

Науковці створили компас із восьми світлових датчиків, що здатні вимірювати інтенсивність сонячного світла та його поляризацію, тобто викривленість світлових променів. Схожі рецептори є і в очах деяких комах: з їхньою допомогою вони визначають положення Сонця та використовують його як орієнтир. Перевагою такого компаса є те, що він може працювати й у хмарний день, адже й у такому випадку можна оцінювати поляризацію світла.

Компас вже протестували на колісному роботі, проте поки діаметр пристрою складає 15 сантиметрів, що забагато для роботів. У майбутніх дослідженнях вчені планують зменшити розмір компаса, а також перевірити можливість його роботи і вночі — за світлом від Місяця.

  • Ані GPS, ані світловий компас, утім, не спрацює під землею. Тому для навігації підземеллями вчені навчилися використовувати космічні промені.
поляризацію
поляризація світла визначає, як орієнтовані світлові хвилі під час руху