Наскельні зображення величезних змій виявилися древніми дороговказами

Тисячолітні величезні наскельні зображення змій, деякі з яких перевищують 40 метрів у довжину, на півночі Південної Америки виявилися стародавніми версіями дорожніх знаків тамтешніх аборигенів. Такого висновку дійшли науковці, зіставивши місце розташування зображень та відомості про міфологію жителів Амазонії. Тепер науковці прагнуть добитися захисту наскельного мистецтва, яке вже частково зазнало вандалізму. Дослідження опубліковане у журналі Antiquity.

Приклади наскельних зображень (змінені на фото для кращої видимості), що їх вивчали науковці біля Оріноко. Philip Riris et al. / Antiquity, 2024

Приклади наскельних зображень (змінені на фото для кращої видимості), що їх вивчали науковці біля Оріноко. Philip Riris et al. / Antiquity, 2024

Що вказало на призначення зображень?

Увагу науковців привернули численні вирізьблені на скелях зображення у верхній і середній частинах русла річки Оріноко, що розташована в сучасних Колумбії та Венесуелі. Там вони виявили 157 місць із зображеннями змій, фігур людей, алігаторів, багатоніжок та інших тварин і геометричних мотивів. При цьому 13 із них були більшими за 4 метри, а найбільший сягав 46 метрів.

Приклади наскельних зображень, що їх вивчали науковці біля Оріноко. Philip Riris et al. / Antiquity, 2024

Приклади наскельних зображень, що їх вивчали науковці біля Оріноко. Philip Riris et al. / Antiquity, 2024

Зображення змій, яких було найбільше на скелях, завжди були розміщені у напрямку річки та розташовувалися неподалік лінії води і часто поблизу густонаселених у давнину локацій. Зображення також були зроблені на такому місці, щоб його було якомога краще видно як із річки, так і з сусідніх пагорбів. Водночас у міфології аборигенів Амазонії змії виступали як творці та захисники річок, а за однією з легенд донька анаконди Куамой створила наскельні малюнки під час подорожі по Оріноко, будучи у вигнанні. Зіставивши все це, науковці зробили висновок, що зображення були свого роду вказівками меж окремої території, як сучасні дороговкази позначають населені пункти.

Достеменно встановити вік зображень вченим не вдалося, але вони підозрюють, що їх створили між 1030 та 1480 роками. Саме цими роками датується кераміка з сусідніх археологічних пам'яток, що містить подібні до наскельних зображень мотиви.

  • А на території Бразилії корінні народи залишили свої наскельні зображення поруч зі слідами динозаврів 3000-9000 років тому. При цьому вони обережно оминали сліди, щоб не перетинати їх.