NASA сфотографувала момент подолання звукового бар'єра надзвуковим літаком Boom Supersonic XB-1

Фахівці NASA змогли вперше сфотографувати момент подолання звукового бар'єра надзвуковим літаком Boom Supersonic XB-1. Для цього знадобилася спеціальна методика шлірен-фотографії, що дозволяє візуалізувати збурення повітря, спричинені надзвуковим рухом. Отримані під час експерименту дані підтвердили, що хоч жодного звукового ефекту при польоті не виникло, літак все ж подолав звуковий бар'єр, уможливлюючи майбутні надзвукові польоти цивільної авіації. Про дослідження повідомили на сайті Boom Aerospace.

Зображення, яке отримала NASA. Boom Supersonic

Зображення, яке отримала NASA. Boom Supersonic

Як вдалося зафіксувати цей момент?

Експеримент провели під час другого польоту літака XB-1. Він розробляється для випробування технології безшумних надзвукових польотів, які застосують у майбутньому комерційному надзвуковому літаку Overture. Щоб зафіксувати момент подолання звукового бар’єра, NASA та Boom Supersonic заздалегідь розрахували точні координати та час, коли XB-1 мав пройти через задану точку в небі.

Відтак на цю область націлилися наземні телескопи, оснащені високочутливими камерами та спеціальними фільтрами. Вони відстежували, як світло змінювало свій напрямок при проходженні літака через області з різною густиною повітря. За цими змінами густини науковці й змогли візуалізувати ударні хвилі, що утворювалися при подоланні звукового бар’єра. Для людського ока ці зміни невидимі, але завдяки деталізації знімка, інженери тепер зможуть врахувати ефекти подолання звукового бар'єра у проєктуванні майбутнього Overture.

  • Хоч подолання звукового бар'єра відбулося безшумно, шум не є єдиною проблемою авіації. Виявилося, життя біля малих аеропортів збільшило рівень свинцю в крові дітей.