Найдавніші рештки метелика знайшли в калі тварини віком 236 мільйонів років

Палеонтологи знайшли найдавніші рештки метелика чи молі віком 236 мільйонів років у калі давньої чотириногої наземної тварини з території сучасної Аргентини. Науковцям уже було відомо, що лускокрилі, до яких належать метелики та молі, з’явилися близько 241 мільйона років тому, але досі найдавніші рештки цих комах датували 201 мільйоном років тому. Нова знахідка допоможе з’ясувати їхню еволюцію після масового пермського вимирання, яке знищило 90 відсотків тогочасних видів тварин на Землі. Дослідження опублікували в Journal of South American Earth Sciences.

Сучасний хоботковий метелик, який належить до того ж підряду, що й знайдений палеонтологами. Unsplash

Сучасний хоботковий метелик, який належить до того ж підряду, що й знайдений палеонтологами. Unsplash

Яким був метелик віком 236 мільйонів років?

Науковці досліджували скам’янілості з тріасового періоду, які утворилися з калу різних тварин, які відвідували одну й ту саму вигрібну яму. Одна зі скам’янілостей належала дицинодонту — давній чотириногій наземній тварині, яка належала до однієї групи з предками ссавців, але еволюціонувала незалежно від них і вимерла в тріасовому періоді. У цій скам’янілості палеонтологи знайшли лусочку комахи, що мала характерні ознаки лускокрилих: порожнисту луску з візерунком на ній.

Зображення луски метелика та його розташування на геохронологічній шкалі — в середині тріасового періоду. Fiorelli et al. / Journal of South American Earth Sciences, 2025

Зображення луски метелика та його розташування на геохронологічній шкалі — в середині тріасового періоду. Fiorelli et al. / Journal of South American Earth Sciences, 2025

Луску приписали комасі нового виду — Ampatiri eloisae. Імовірно, вона належала до хоботкових метеликів — підряду, що включає 99 відсотків сучасних видів метеликів. Однак через відсутність квіткових рослин у тріасовому періоді ці комахи, найімовірніше, харчувалися цукристими виділеннями хвойних і голонасінних роду саговник.

Як досліджують давніх комах

🪲 У скам’янілих випорожненнях рептилії тріасового періоду науковці знайшли невідомий досі вид викопних жуків віком близько 230 мільйонів років.

🐠 А в скам’янілому блювотинні давньої риби аматор-шукач скам’янілостей знайшов рештки двох видів морських лілій, які раніше не вважали частиною раціону риб.

🪱 Найдавнішого предка не лише комах, але й кільчастих червів виявили в Китаї. Це мішкоподібна личинка без рота й ануса віком 500 мільйонів років.