Вперше з початку досліджень Урана астрономам вдалося побачити на планеті інфрачервоні полярні сяйва. Їх виявили завдяки спостереженням обсерваторії Кека, і тепер науковці зможуть краще зрозуміти особливості атмосфери і магнітного поля крижаного гіганта. Про відкриття розповів Лестерський університет. Стаття вчених опублікована у Nature Astronomy.
Які сяйва бувають на Урані?
Серед усіх планет Сонячної системи Уран відрізняється зокрема нахилом своєї осі обертання: вона нахилена майже паралельно до площини орбіти крижаного гіганта. Це впливає не лише на зміну пір року чи дня і ночі на планеті, а і на її магнітне поле. Воно зміщене від центру Урана та нахилене на 59 градусів від його осі обертання. Але досі астрономи не мають достатньо відомостей про те, як воно влаштоване та як впливає на планету.
Вивчати магнітосферу Урана науковці можуть за полярними сяйвами на планеті, які виникають при взаємодії магнітного поля, сонячного вітру та іоносфери Урана. Однак, попри десятиліття прицільних спостережень, астрономи виявили лише рентгенівські сяйва. Хоча моделювання і деякі свідчення про склад Урана говорять, що на планеті полярні сяйва мають виникати і в інфрачервоному діапазоні. Виявити їх вдалося у даних архівних шестигодинних спостережень за Ураном обсерваторії Кека.
Що означає відкриття?
Спостереження в інфрачервоному діапазоні зареєстрували, коли в атмосфері Урана зросла щільність молекулярного водню. Це засвідчило іонізацію атмосфери планети, а отже появу полярного сяйва. Астрономи сподіваються, що їхнє відкриття допоможе краще зрозуміти склад верхніх шарів атмосфери Урана, щоб у майбутньому досліджувати особливості крижаних гігантів не лише у Сонячній системі, а і поза нею.
Інфрачервоне випромінювання Урана, спостережуване обсерваторією Кека. Emma M. Thomas et al. / Nature Astronomy, 2023
- Подивитися на Уран в інфрачервоному світлі можна завдяки світлинам телескопа «Джеймс Вебб». На його знімках видно кільця планети, її хмари, а також шість найбільших супутників.