Спостереження за крижаним супутником Сатурна Мімасом виявили, що під його кіркою ховається океан. Це з'ясувалося, коли французькі астрономи спостерігали за коливаннями Мімаса під час обертання навколо Сатурна — вони виявилися набагато сильнішими, ніж можна було б очікувати від повністю крижаного тіла. Підтвердити відкриття зможуть майбутні місії до планети-гіганта, розповідає видання Nature, де й опублікована стаття науковців.
👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!
Чому досі про океан на Мімасі нічого не було відомо?
Океани на супутниках у Сонячній системі, як-от на Енцеладі біля Сатурна чи Європі біля Юпітера, видають спричинені водою зміни на їхній поверхні, а також гейзери, які б'ють із водойм. Тому Мімас, який жодних таких ознак не має, був найменш імовірним кандидатом для пошуків позаземних океанів. Утім, астрономи Університету Лілль вирішили це додатково перевірити, й проаналізували дані місії «Кассіні», яка бачила Мімас під час дослідження Сатурна з 2004 по 2017 рік.
Як коливання видали океан і що про нього відомо?
Прямих вказівок на океан від «Кассіні» не знайшлося, але вона змогла точно зареєструвати, як розхитується Мімас під впливом припливних сил Сатурна. Виявилося, цей рух вперед-назад настільки сильний, що відкидає супутник щороку на 0,7 кілометра від планети. Таке ж відбувається і при взаємодії, наприклад, Місяця із Землею. Але якби Мімас був повністю крижаним тілом, то ці розхитування мали б менший ефект. Тому вчені дійшли висновку, що між ядром і корою супутника є додатковий шар води. Вона вільно коливається всередині й посилює розхитування Мімаса.
Аналізуючи зміни орбіти Мімаса, астрономи вирахували, що океан ховається на глибині від 20 до 30 кілометрів під кригою. А оскільки жодних його ознак на поверхні супутника немає, то імовірно, що він дуже молодий: вік океану вчені оцінили від 2 до 25 мільйонів років. Для порівняння, на Землі океани формувалися кілька мільярдів років. Якби він існував довше, то на Мімасі уже б з'явилися розломи чи навіть гейзери, як на Енцеладі і Європі. На думку науковців, океан виник, коли Мімас мав принаймні вдвічі більш витягнуту орбіту навколо Сатурна, ніж зараз. Тоді він нагрівався через гравітаційну взаємодію з іншими супутниками планети — Діоною й Титаном, що розплавило його внутрішню частину й утворило океан.
Утім, тепер, коли орбіта Мімаса округлюється, його кірка, імовірно, почне знову замерзати, й океан може знову зникнути. До того часу застати океан зможе, наприклад, місія до Урана UOP, що пролітатиме Сатурн. Але вже зараз відкриття свідчить, що океани набагато більш поширені у Сонячній системі, й можуть існувати і на схожих тілах за її межами.
Останні новини з позаземних океанів
🪐 У кільцях Сатурна знайшли частинки з дна океану на Енцеладі
🛰 «Вояджер-2» виявив сліди океанів під поверхнями супутників Урана
🔭 А телескоп «Джеймс Вебб» побачив ознаки океанів під поверхнями карликових планет Макемаке й Ериди