На супутнику Сатурна Мімасі виявили океан. Його видали коливання

Спостереження за крижаним супутником Сатурна Мімасом виявили, що під його кіркою ховається океан. Це з'ясувалося, коли французькі астрономи спостерігали за коливаннями Мімаса під час обертання навколо Сатурна — вони виявилися набагато сильнішими, ніж можна було б очікувати від повністю крижаного тіла. Підтвердити відкриття зможуть майбутні місії до планети-гіганта, розповідає видання Nature, де й опублікована стаття науковців.

Світлина Мімаса, яку зробила місія «Кассіні». NASA / JPL / Space Science Institute

Світлина Мімаса, яку зробила місія «Кассіні». NASA / JPL / Space Science Institute


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чому досі про океан на Мімасі нічого не було відомо?

Океани на супутниках у Сонячній системі, як-от на Енцеладі біля Сатурна чи Європі біля Юпітера, видають спричинені водою зміни на їхній поверхні, а також гейзери, які б'ють із водойм. Тому Мімас, який жодних таких ознак не має, був найменш імовірним кандидатом для пошуків позаземних океанів. Утім, астрономи Університету Лілль вирішили це додатково перевірити, й проаналізували дані місії «Кассіні», яка бачила Мімас під час дослідження Сатурна з 2004 по 2017 рік.

Як коливання видали океан і що про нього відомо?

Прямих вказівок на океан від «Кассіні» не знайшлося, але вона змогла точно зареєструвати, як розхитується Мімас під впливом припливних сил Сатурна. Виявилося, цей рух вперед-назад настільки сильний, що відкидає супутник щороку на 0,7 кілометра від планети. Таке ж відбувається і при взаємодії, наприклад, Місяця із Землею. Але якби Мімас був повністю крижаним тілом, то ці розхитування мали б менший ефект. Тому вчені дійшли висновку, що між ядром і корою супутника є додатковий шар води. Вона вільно коливається всередині й посилює розхитування Мімаса.

Схематичне зображення коливання орбіти Мімаса при його обертанні навколо Сатурна. Nature

Схематичне зображення коливання орбіти Мімаса при його обертанні навколо Сатурна. Nature

Аналізуючи зміни орбіти Мімаса, астрономи вирахували, що океан ховається на глибині від 20 до 30 кілометрів під кригою. А оскільки жодних його ознак на поверхні супутника немає, то імовірно, що він дуже молодий: вік океану вчені оцінили від 2 до 25 мільйонів років. Для порівняння, на Землі океани формувалися кілька мільярдів років. Якби він існував довше, то на Мімасі уже б з'явилися розломи чи навіть гейзери, як на Енцеладі і Європі. На думку науковців, океан виник, коли Мімас мав принаймні вдвічі більш витягнуту орбіту навколо Сатурна, ніж зараз. Тоді він нагрівався через гравітаційну взаємодію з іншими супутниками планети — Діоною й Титаном, що розплавило його внутрішню частину й утворило океан.

Утім, тепер, коли орбіта Мімаса округлюється, його кірка, імовірно, почне знову замерзати, й океан може знову зникнути. До того часу застати океан зможе, наприклад, місія до Урана UOP, що пролітатиме Сатурн. Але вже зараз відкриття свідчить, що океани набагато більш поширені у Сонячній системі, й можуть існувати і на схожих тілах за її межами.

Останні новини з позаземних океанів

🪐 У кільцях Сатурна знайшли частинки з дна океану на Енцеладі

🛰 «Вояджер-2» виявив сліди океанів під поверхнями супутників Урана

🔭 А телескоп «Джеймс Вебб» побачив ознаки океанів під поверхнями карликових планет Макемаке й Ериди