В Іспанії на обличчі 9-річної дівчинки з’явилися трисантиметровий висип і температура після того, як тато поцілував її у щоку. Це сталося через те, що у тата був герпес, який легко передається через прямий контакт або заражену слину і уразив клітини шкіри дівчинки. Хоча висип вдалося вилікувати противірусним препаратом ацикловіром, дівчинка тепер до кінця життя буде носієм герпесвірусу, який залишається у нервових клітинах і може активуватися знову під час ослаблення імунітету. Про це повідомили у журналі The New England Journal of Medicine.
Висип на щоці дівчинки. Стрілочки вказують на менші висипи. Claudio-Oliva & Duran-Romero / The New England Journal of Medicine
Як виявили незвичну інфекцію?
Звичайний герпес найчастіше уражає тканини рота і губ, тому коли батько дівчинки звернувся з нею до лікарні за три дні після появи висипу, лікарі поставили їй діагноз імпетиго — шкірне захворювання, яке викликають бактерії стрептококи та стафілококи. Протягом наступних чотирьох днів її лікували саме від імпетиго, але висип не зникав, а на додачу з’явилася температура. На сьомий день хвороби дерматологи обстежили дівчинку та виявили у неї почервоніння навколо висипу, декілька менших висипів навколо та набряклі лімфатичні вузли. Помітивши в батька симптоми герпесу, лікарі взяли зразок з висипу дівчинки та підтвердили, що вона захворіла саме на герпесвірус. Висип вдалося вилікувати без утворення рубців.
Чим небезпечний герпес
🦠 Науковцям вдалося виявити зв’язок між герпесом та деменцією: інфіковані вірусом люди були вдвічі схильнішими до деменції. Однак, причини такого зв’язку поки що не відомі.
🧠 У мозку людей знайшли білок оптинейрин, який здатен запобігати розмноженню герпесвірусу та захищати від нього клітини нервової системи.
🦴 На герпес хворіли ще неандертальці — на це вказав аналіз їхніх кісток, у яких знайшли сліди вірусу. Крім герпесу, у них виявили також сліди вірусу папіломи та аденовірусу.