Астронавти провели перше археологічне дослідження в космосі на борту Міжнародної космічної станції. Протягом 60 днів вони щодня фотографували шість визначених ділянок станції розміром приблизно один квадратний метр кожна. Це мало бути подібно розкопкам на Землі, коли археологи обирають ділянки й розкопують різні шари. Аналізуючи фото від астронавтів, науковці змогли відстежити використання різних предметів у цих зонах, що показало, як насправді астронавти використовують простір станції. Його результати опублікували в журналі PLOS ONE.
Астронавтка Кейла Беррон робить знімки для експеримента. NASA / International Space Station Archaeological Project
Що археологи підгледіли в діяльності астронавтів?
Дослідження 5438 випадків появи різних «артефактів», таких як письмові інструменти, нотатки та гарнітура доповненої реальності, показало, що фактичне використання простору на МКС часто відрізняється від запланованого. Наприклад, призначену для технічного обслуговування зону у 83 відсотках випадків використовували для зберігання речей.
А в зоні біля туалету та тренажерів астронавти часто залишали засоби особистої гігієни, що підкреслило потребу в покращенні умов для гігієни астронавтів на МКС. Дослідники також виявили, що екіпаж використовує до 44 відсотків предметів для утримання речей на місці в умовах невагомості за допомогою липучок, затискачів та гумових джгутів. Ці результати використають для вивчення адаптації людей до життя в умовах мікрогравітації, а також для планування нових космічних станцій.
- Раніше науковці з Землі також оцінили наповненість аптечки МКС. Як виявилося, більшість ліків там потребують заміни щодва-три роки, через що вони непридатні для польотів на Марс.
- А у вільний час самі астронавти МКС виростили чайний гриб і, як виявилося, його бактерії є стійкими до впливу мікрогравітації та космічної радіації — ймовірно, їх захищає целюлозна оболонка.