Препарати, які включені до аптечки Міжнародної космічної станції, виявилися непридатними для польотів на Марс через недостатньо тривалий термін придатності. Серед ліків, які можуть зіпсуватися вже за два роки зберігання, були антибіотики, знеболювальні та ліки від анафілактичного шоку. У зв’язку з цим, науковці підкреслюють необхідність готувати аптечку дослідників Марсу так, щоб вона могла підтримувати здоров’я астронавтів протягом довгого часу. Про це повідомили у журналі npj Microgravity.
Як довго можуть зберігатися ліки в космосі?
Зі 111 складників аптечки МКС науковці дослідили 91 лікарський засіб, про термін придатності якого було відомо. Виявилося, що майже 60 відсотків ліків, тобто 54 препарати, мають термін придатності до трьох років, а 14 препаратів з 91 можуть зіпсуватися вже за два роки зберігання. Це може поставити під загрозу здоров’я астронавтів під час майбутніх місій на Марсі, адже тільки політ до Червоної планети може тривати близько 9 місяців.
Оскільки не існує бази даних про термін придатності ліків при зберіганні в космосі, науковці побоюються, що ліки під впливом космічної радіації можуть зіпсуватися ще швидше. Загалом тим, хто дбатиме про здоров’я майбутніх дослідників Марса, доведеться або вигадувати способи подовжити термін придатності ліків, або збільшувати дозування тих препаратів, які з часом втрачають свою ефективність. Також дослідники наголосили на тому, що не для всіх ліків було відомо термін придатності, що може бути додатковим фактором ризику для здоров’я астронавтів.
Що ще очікує на дослідників Марсу
💔 Нещодавнє дослідження показало, що перебування під впливом космічної радіації та мікрогравітації може серйозно пошкоджувати нирки, особливо у таких довгих експедиціях, як подорож на Марс.
🐀 Далекі космічні подорожі також загрожують еректильною дисфункцією, принаймні, пацюкам. У дослідженні на цих тваринах виявилося, що космічна радіація та мікрогравітація можуть мати довготривалі наслідки для чоловічого здоров’я, але усунути їх можна за допомогою антиоксидантів.
🌛 Сховатися від впливу космічної радіації астронавти, можливо, зможуть у печерах. Нещодавно за допомогою орбітального апарата вдалося відкрити їх на Місяці, а в майбутньому можна буде досліджувати й ті, що на Марсі.