Морські біологи вперше записали звуки акул
Морські біологи вперше помітили, як акули видають звуки, та зробили запис клацання новозеландських куницевих акул. Досі акул вважали нездатними видавати звуки, хоча деякі дайвери повідомляли, що чули клацання під час наближення до них. Тепер дослідники планують з’ясувати, чи відіграють ці звуки якусь роль в спілкуванні акул між собою, чи вони є реакцією саме на людей. Дослідження опублікували в журналі Royal Society Open Science.
Чим клацали акули?
Науковці перевіряли здатність акул видавати звуки на 10 молодих новозеландських куницевих акулах (Mustelus lenticulatus), яких тримали в акваріумах в лабораторії. Кожну акулу науковці тримали в руках під водою протягом 20 секунд, за які вона в середньому видавала дев’ять звуків клацання. При цьому у перші 10 секунд акули клацали частіше, ніж у решту 10, що може свідчити про те, що клацання є стресовою реакцією.

Щелепи новозеландських куницевих акул із пласкими зубами, якими вони, імовірно, видавали звуки клацання. Nieder at al. / Royal Society Open Science, 2025
Оскільки у хрящових риб, до яких належать акули, немає специфічних органів для видавання, науковці дослідили череп акул, щоб визначити джерело звуку. Враховуючи частоту звуку, дослідники припустили, що новозеландські куницеві акули видають клацання, з силою стукаючи своїми пласкими зубами. Крім дослідження причин для видавання звуків, науковці планують з’ясувати, які ще види акул можуть їх видавати.
Які звуки видають інші тварини
🐸 На Мадагаскарі знайшли сім нових видів жаб, яких назвали на честь персонажів із «Зоряного шляху» через видавання звуків, що нагадують звуки кораблів із франшизи.
🐊 А от тупорилих крокодилів із Західної Африки помітили за видаванням цілого спектра звуків — від свисту вітру до мукання корів.
🐦 Підслухавши спів птахів уві сні, науковці почули в них звуки, які птахи видають під час територіальних суперечок. Тож припускають, що їм можуть снитися конфлікти з іншими птахами.