Мокриці виявилися найменшими тваринами, що поширюють насіння фекаліями

Звичайні мокриці, сухопутні ракоподібні, що сягають близько сантиметра у довжину, виявилися наразі найменшими відомими тваринами, які поширюють насіння рослин через свої фекалії. Це змушує науковців переглянути роль невеликих безхребетних у розмноженні рослин поширенням насіння. Дослідження опубліковане у журналі Plants People Planet.

Porcellio scaber. Alexis / Wikimedia Commons

Porcellio scaber. Alexis / Wikimedia Commons


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як виявили важливу роль мокриць у розмноженні рослин?

Відкриття зробили, коли науковці вивчали властиву Східній Азії рослину Monotropastrum humile, що живе у симбіозі з грибами. Вона виробляє дуже дрібне насіння, схоже на пил, тож вчені зацікавилися, які види малих тварин можуть його поширювати. Для цього вони встановили біля рослин камери, які фіксували всіх їхніх відвідувачів. Усього так вдалося зібрати понад 9000 фотографій різноманітних безхребетних, які їли плоди рослини, зокрема звичайних мокриць.

Далі, щоб перевірити, чи зберігається насіння у фекаліях безхребетних неушкодженим, вчені стали годувати ним трьох видів тварин — комах рафідофорид, звичайних мокриць та вуховерток, випорожнення яких потім вивчили під мікроскопом. Крім підтвердження, що рафідофориди поширюють насіння M. humile, вчені показали, що до 30 відсотків насінин з фекалій мокриць і вуховерток теж зберігало здатність проростати. Позаяк з усіх відомих тварин, що зберігають насіння після травлення цілим, мокриці найменші, це робить їх наразі найменшими поширювачами насіння фекаліями.

  • Мокриці стають об'єктом дослідження не лише в біологів, а й інженерів. Наприклад, вони випробовують на них робота, що лоскоче їх та вимірює силу їхніх лапок.
  • Інші ж створили з живої мокриці фрагмент хапальної руки для робота.