Мікробіологи навчили бактерії виробляти біорозкладну версію нейлону

Корейські мікробіологи модифікували бактерії так, щоб ті могли виробляти подібний до нейлону пластиковий полімер, який може розкладатися у довкіллі. Для цього бактеріям ввели гени для синтезу ферментів, яких не існує в природі. І хоча поки технологія є дорожчою за вироблення нейлону з нафтопродуктів, науковці планують її вдосконалити та здешевити. Дослідження опублікували в журналі Nature Chemical Biology.

Кишкова паличка, яку науковці змусили виробляти біорозкладну версію нейлону. National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Кишкова паличка, яку науковці змусили виробляти біорозкладну версію нейлону. National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Які властивості у біорозкладного нейлону?

Пластик розробили на основі біорозкладних поліестерамідів — полімерів, які містять амідні зв’язки, як у нейлону. Для цього дослідники внесли в клітини кишкової палички (Escherichia coli) нові гени, завдяки яким бактерії змогли утворювати полімери з амідними зв’язками, які вони не утворюють в природі.

З новими генами бактерії утворили різні типи поліестерамідів, зокрема один, який мав фізичні, термічні та механічні властивості, як у найбільш розповсюдженого виду пластику — поліетилену. Утім у нього лише частина зв’язків була амідними, тоді як у нейлону такими є усі, тож поки новий полімер не зможе замінити нейлон.

Але дослідникам досі не вдавалося біологічним шляхом створити пластик з полімерів з амідними зв’язками. Тому те, що науковці змусили бактерії виробляти такий полімер, вже є кроком назустріч створенню різноманітних біорозкладних полімерів, які не забруднюватимуть довкілля так, як традиційні на основі нафтопродуктів.

Як борються з пластиковим забрудненням

♻️ Крім того, що бактерії допомагають створити біорозкладні полімери, їх також застосовують для розкладання вже наявного пластикового сміття. А з допомогою каталізаторів це їм вдається значно ефективніше.

🦠 У кишківнику корів науковці відшукали бактерії, здатні розкладати три різних типи пластику. Водночас бактерії з кишківника личинок жука переробили пластмасу навіть ефективніше за самих личинок.

📖 Детальніше про те, як виробляють і переробляють біорозкладний пластик і які фактори впливають на його розкладання у природі, ми розповідали у матеріалі «Що таке біорозкладний пластик?».