Кишкові бактерії личинок жука розклали пластик

Бактерії із кишківника личинок жука, які здатні перетравлювати пластмасу, так само виявилися придатними для знищення пластику. На думку науковців, це допоможе наблизитися до можливості утилізації пластикового сміття у біологічний спосіб, який до цього часу стикався з обмеженням у масштабуванні, пише New Atlas. Стаття вчених опублікована у журналі Environment International.

Личинка Zophobas atratus на пластику. NTU Singapore

Личинка Zophobas atratus на пластику. NTU Singapore


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як бактерії личинок допоможуть проти пластику?

Личинки жука Zophobas atratus відомі можливістю поїдати пластик. Але оскільки вони можуть з'їсти за життя лише кілька міліграмів пластмаси, то для розв'язання проблеми пластикового забруднення їх потрібно було б залучити у нераціонально великій кількості. Через це вчені Наньянського технологічного університету вирішили скористатися бактеріями, які живуть у кишківнику цих личинок.

Личинки Zophobas atratus у середовищі з різною поживою. NTU Singapore

Личинки Zophobas atratus у середовищі з різною поживою. NTU Singapore

Спочатку вчені взяли три групи личинок і тримали їх місяць на дієті з одного з трьох поширених видів пластику — поліетилену високої щільності, поліпропілену чи полістирену. Відтак із травної системи личинок вилучили бактерії та стали вирощувати їх у середовищі з різною пластмасовою поживою протягом шести тижнів. Зрештою з'ясувалося, що такі «штучні кишечники», як їх назвали автори, ефективніше розкладають пластик, на якому їх виростили, ніж самі личинки. Оскільки бактерії розмножувати простіше і швидше, ніж комах, то вони можуть допомогти розкладати пластик у великих масштабах. Тепер вчені хочуть з'ясувати молекулярний механізм розкладання пластику, щоб вдосконалити бактерії.

  • Посприяти розкладанню пластмаси бактеріями можуть і каталізатори. За допомогою них можливо переробити сміття зі змішаного пластику без потреби його розділяти за типом.