Менша кількість викидів палива не завадила сучасним літакам шкодити атмосфері

Екологи з'ясували, що сучасні літаки, які виробляють менше викидів палива, все одно надовго лишають в атмосфері свій слід. Йдеться про сліди з атмосферної вологи та вихлопних газів, які здатні зокрема затримувати в атмосфері теплове випромінювання, що сприяє глобальному потеплінню. На думку науковців, це вказує на можливе недооцінення впливу авіаперельотів на екологію й вимагає додаткових досліджень. Свої висновки вони виклали в журналі Environmental Research Letters.

Unsplash

Unsplash

Про які сліди йдеться?

Екологи проаналізували на супутникових знімках понад 64 тисячі окремих сегментів інверсійних слідів, які залишають по собі літаки на великій висоті. Як виявилося, зі збільшенням висоти польоту та зниженням температури збільшувалися ймовірність утворення та тривалість видимості таких слідів. Зокрема, інверсійні сліди, що утворилися у небі за умов на 20 градусів Цельсія нижче температури конденсації води, мали вдвічі більшу ймовірність залишатися видимими понад годину.

Така температура зазвичай на висоті більше 12 кілометрів, де якраз і літають сучасні літаки та бізнес-джети. Тому такі літаки все ще мають значний вплив на клімат, хоча й здаються більш екологічними за старіші моделі літаків, які літають на менших висотах.

  • Скоротити викиди палива від літаків пропонують за допомогою наночорнил. Справа у тому, що їх використання для фарбування корпусу може полегшити літаки на кількасот кілограмів, які займає фарба, тож палива для польоту знадобиться менше.