Маскування під нерухомі об'єкти назвали найкращим камуфляжем проти хижаків

Бразильські біологи порівняли ефективність різних типів захисного камуфляжу у тварин, провівши метааналіз наявних даних. Так вони дійшли висновку, що найкраще заважає хижакам виявити здобич маскування останньої під неживі або нецікаві йому об'єкти, як-от частини рослин чи каміння. Результати опубліковані в журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

davemhuntphotography / Shutterstock

davemhuntphotography / Shutterstock

Камуфляж у тварин відіграє надзвичайно важливу роль, у тому числі забезпечуючи успіх ховання від хижаків. Він буває різних видів, зокрема маскуванням під більш небезпечний вид або ж неживий об'єкт, зливанням з навколишнім середовищем або ж утрудненням розрізнення силуетів через контрастні, різкі лінії візерунка. Існують і інші типи камуфляжу, яким присвячено багато досліджень, але біологи Університету Кампінаса разом з бразильськими колегами помітили, що їх не порівнювали щодо ефективності. Вони вирішили самі цим зайнятися і провели метааналіз — проаналізували попередні наукові дослідження (таких знайшлося 84), присвячені ефективності різних видів маскування.

Результати показали, що загалом наявність камуфляжу збільшує на 62,5 відсотка час пошуку хижаком здобичі і зменшує на 27,3 відсотка ймовірність атаки. Утім, маскування під неживий або нецікавий для хижака об'єкт, як то рослину, кору, камінь чи навіть пташиний послід, виявилося найбільш ефективним для ховання. У такому разі час пошуків здобичі хижаками збільшувався на 295,4 відсотка, у порівнянні з відсутністю камуфляжу. Зливання із фоном або ж розмиття силуетів у середньому подовжувало пошуки на 54 відсотки й зменшувало ймовірність нападу на 18-22 відсотки. Наявність на тілі візерунків, схожих на очі, а також маскування за допомогою рухів не впливали на тривалість пошуків хижаком, але рухи зменшували ймовірність атаки на 30 відсотків.

Інші наші новини про дивовижні навички камуфляжу у тварин:

🐼 яскраві панди, здається, не надто добре маскуються, однак це виявилося дуже хибним уявленням

🦑 третій вид кальмарів підтвердив, що здатний змінювати забарвлення, аби маскуватися під довкілля

🦋 найчастіше під камуфляжем мають на увазі візуальні особливості, але деякі тварини мають і акустичне маскування, як-от нічні метелики, що захищаються від кажанів.