Марсохід «Чжужун» вперше знайшов підземні сліди марсіанських повеней

Китайський марсохід «Чжужун» першим виявив шаруваті структури під поверхнею Марса, які можуть бути слідами повеней. На думку вчених, багатокутні візерунки, що зареєстрував радар марсохода, утворилися від висихання води на марсіанській поверхні близько трьох мільярдів років тому. Попри те, що геологи також не виключають впливу лави, відкриття допоможе відтворити геологічне минуле Марса, пише Science Alert. Стаття вчених опублікована у Nature Astronomy.

«Чжужун» після посадки на Марсі. NASA / JPL-Caltech / IPAC

«Чжужун» після посадки на Марсі. NASA / JPL-Caltech / IPAC

Що шукав «Чжужун» під поверхнею Марса?

Вважається, що мільярди років тому на поверхні Марса була рідка вода, яка випарувалася зі змінами клімату на планеті. Утім, точних даних про те, як на Марсі змінювалася погода, й навіть прямих доказів існуванню на планеті води — немає. На думку геологів, сліди впливу давнього марсіанського клімату могли зберегтися у найбільшому ударному басейні Марса — Рівнині Утопія, де приземлився зокрема і марсохід «Чжужун». Нові підказки до минулого планети ровер знайшов під поверхнею Рівнини за допомогою радара.

Чим виявлені візерунки особливі?

На глибині 35 метрів «Чжужун» виявив 16 багатокутних структур неправильної форми, що мали діаметр від кількох сантиметрів до десятків метрів. Відстань між кожним багатокутником у середньому складала 1,2 кілометра, що свідчить про значну поширеність цих візерунків, вважають геологи. Попри те, що раніше подібні візерунки, хоч менші у діаметрі, виявляв у кратері Ґейл марсохід «К'юріосіті», «Чжужун» першим знайшов схожі структури під поверхнею Марса.

Художнє зображення механізму появи багатокутників. Lei Zhang et al. / Nature Astronomy, 2023

Художнє зображення механізму появи багатокутників. Lei Zhang et al. / Nature Astronomy, 2023

На думку вчених, багатокутники могли утворитися внаслідок багаторазових періодів замерзання і розморожування води на поверхні Марса 3,7–2,9 мільярда років тому. Потім вітри та інші геологічні процеси приховали ці структури під реголітом. Утім, так само на радарних даних можуть виглядати сліди впливу на поверхню лави, що повільно остигала. Тому науковці планують продовжити аналізувати архівні спостереження «Чжужуна», щоб отримати більше свідчень про Марс.

  • Наразі «Чжужун» завершив свою роботу на Червоній планеті. Після більш як року перебування на Марсі «Чжужун» перевели у зимову сплячку, з якої він не прокинувся.