«К'юріосіті» знайшов сліди сезонних повеней на Марсі

Ровер «К'юріосіті» відшукав на поверхні Марса давні грязьові тріщини, які свідчать, що принаймні в околицях кратера Ґейл планета переживала сезонні наводнення. На утворених водою глинах після висихання лишилися характерні шестикутні візерунки, схожі до тих, що лишаються на Землі. Знахідка марсохода підтверджує, що принаймні 3,6 мільярда років тому клімат на Марсі був вологим, пише про роботу планетологів Лабораторія реактивного руху NASA. Результати дослідження «К'юріосіті» науковці опублікували у Nature.

Cліди, які знайшов марсохід. W. Rapin et al. / Nature, 2023

Cліди, які знайшов марсохід. W. Rapin et al. / Nature, 2023

Як річки розливалися на Марсі?

Попри те, що зараз з'являється дедалі більше свідчень про наводнене минуле Марса, єдиної кліматичної моделі, яка б описала, як саме і наскільки довго поверхня планети була вкрита водою, не існує. Однак, поблизу гори Шарп у кратері Ґейл «К'юріосіті» зміг знайти невелику область, де зберігся залишений водою візерунок. Ряд багатокутників, у близько 10 сантиметрів завглибшки та діаметром у чотири сантиметри, як вважають планетологи, утворилися через наводнення у цій області. Про те, що повені були неодноразовими, каже хімічний склад стовпчиків, який «К'юріосіті» проаналізував за допомогою приладу ChemCam. При цьому, з огляду на висоту утворень, вода зволожувала їх не з підземних джерел, а навпаки, ззовні. А порівнюючи візерунок з утворенням осадових порід на Землі, науковці дійшли висновку, що переходи між висиханням і наводненням відбувалися близько мільйонів років. Крім того, на думку планетологів, у цих відкладеннях могло сформуватися середовище, сприятливе для появи життя.

  • Раніше ми розповідали, як «К'юріосіті» вдалося виявити сліди хвиль від давнього марсіанського озера, яке могло існувати у кратері Ґейл. А сліди повеней на Марсі також знаходив китайський марсохід «Чжужун», який виявив у рівнині Утопія різні шари відкладень під поверхнею.