Марсіанська атмосфера ритмічно запульсувала в ультрафіолеті

Орбітальний апарат NASA MAVEN зафіксував світіння марсіанської атмосфери в ультрафіолетовому діапазоні. Спалахи відбувалися тричі впродовж кожної ночі під час весни та осені на планеті. Їх викликає розпад газів та переміщення вітрів. Вчені вже спостерігали таку пульсацію, проте вперше виявили її ритмічність, а також те, що спалахи з невідомих причин спірально закручуються у напрямку Південного полюсу. Про це вони повідомляють у журналі Journal of Geophysical Research.

Космічний апарат MAVEN вивчає Марс впродовж двох марсіанських років. Він зафіксував великі спалахи ультрафіолетового світла на нічному боці планети, що відбуваються на висоті приблизно 70 кілометрів. Найяскравіша пляма ультрафіолету завширшки близько 1000 кілометрів. Такі більш інтенсивні області виникають там, де атмосфера більш щільна, що прискорює хімічні реакції. На штучно забарвленому зображенні зелені та білі зони відповідають різній інтенсивності ультрафіолету. Пульсації з’являлися лише восени і навесні та відбувалися тричі впродовж ночі. Вони починалися одразу після заходу Сонця та закінчувалися опівночі.

Структура, композиція та динаміка верхніх шарів атмосфери Марса формується внаслідок їхньої взаємодії з сонячною радіацією та нижніми шарами. Зокрема, ультрафіолетове випромінювання Сонця розщеплює марсіанських вуглекислий газ та дінітроген на атоми-складники у мезосфері, середній частині атмосфери. Потім вітри переносять їх на нічну сторону планети, де атоми кисню та азоту поєднуються, випромінюючи при цьому фотони ультрафіолетового світла. Вченим стало відомо про цей ефект у 2005 році, проте апарат MAVEN вперше зафіксував його чітку ритмічність. Також астрономи вперше побачили, що спалахи спірально закручуються в напрямку Південного полюсу планети, але чому так відбувається, поки що невідомо.

Команда сподівається, що їхня робота допоможе створити мапу циркуляції та турбулентності марсіанської атмосфери.