Марс приховав льодовики з води під поверхнею на екваторі

Орбітальний апарат «Марс-Експрес» виявив приховані під поверхнею Марса на екваторі поклади водяної криги. За оцінками планетологів, якщо розплавити всю цю кригу, води у ній вистачило б, щоб наповнити Червоне море на Землі із глибиною у 2,6 кілометра. Про відкриття підземного льодовика на Марсі розповіло видання New Scientist.

Потенційна товщина знайденої водяної криги. Planetary Science Institute / Smithsonian Institution

Потенційна товщина знайденої водяної криги. Planetary Science Institute / Smithsonian Institution

Звідки на Марсі міг взятися такий великий льодовик?

Сьогодні планетологи сходяться у думці, що хоч сучасний Марс і не має жодної рідкої води на поверхні, принаймні три мільярди років тому на ньому існували цілі океани. Про це свідчать відкриття марсоходів, зокрема «Персеверанса» у кратері Єзеро, а також й особливості марсіанського ландшафту, який досліджують апарати з орбіти. Частину цієї води могла всотати кора Марса, частину викинуло в атмосферу, а частина збереглася у формі криги на полюсах планети. Утім, науковці не припиняють пошуків й інших покладів води на Марсі, адже вона не лише розкаже про минуле планети, а й стане у пригоді астронавтам, які прилетять вивчати планету. Й нове потенційне місце, де може зберігатися принаймні у формі криги вода, знайшов європейський орбітальний апарат «Марс-Експрес».

Положення «Борозен Медузи» на Марсі, де знайшов кригу «Марс-Експрес». Planetary Science Institute / Smithsonian Institution

Положення «Борозен Медузи» на Марсі, де знайшов кригу «Марс-Експрес». Planetary Science Institute / Smithsonian Institution

Як відкрили підземну кригу й чи можна її використати?

У цьому дослідженні вчені повторно зібрали дані про область «Борозна Медузи» (Medusae Fossae), у якій ще 15 років тому радар «Марс-Експрес» виявив відкладення іншого матеріалу на глибині близько 2,5 кілометра. Тоді склад цих відкладень визначити не вдалося, однак у прицільних спостереженнях за формацією науковці знайшли ознаки водяної криги. З'ясувалося, шари криги чергуються із шарами пилу й вулканічного попелу, тому перші радарні дані не вдалося однозначно ідентифікувати.

Так виглядають «Борозна Медузи» на поверхні. Planetary Science Institute / Smithsonian Institution

Так виглядають «Борозна Медузи» на поверхні. Planetary Science Institute / Smithsonian Institution

Загалом підповерхнева структура із пилу й криги має товщину у 3,7 кілометра. Як підрахували вчені, води у ній вистачило б, щоб вкрити весь Марс океаном глибиною від 1,5 до 2,7 метра. Але доступ до цієї води ускладнює кількасот метрів пилу згори. Науковці сподіваються продовжити спостереження за цією областю, щоб виявити можливе джерело води, з якої могла виникнути знайдена крига. Але вже зараз знайдений льодовик є найбільшим резервуаром води в екваторіальній області Марса.

  • Раніше масштабний льодовик на Марсі знайшла станція NASA MRO. Він знаходиться також біля екватора планети й здебільшого містить сольову кригу, але саме вона могла захистити від випаровування водяний лід, як це відбувається у солоних озерах в Андах на Землі.