Люди випадково завезли тарганів до Європи з Азії 270 років тому

Масштабне дослідження геному тарганів з шести населених континентів виявило, що руді таргани еволюціонували від свого дикого предка в Азії всього дві тисячі років тому. З'ясувалося, що таргани спершу «одомашнилися» на території сучасних Індії чи М’янми, звідки поширилися з кочівниками спочатку на Близький Схід, а близько 270 років тому — до Європи. Таке дослідження опублікували у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Тарган. Nature

Тарган. Nature

Як люди завезли тарганів у Європу?

Вчені дослідили геноми тарганів з 17 країн, серед яких і Україна, і визначили подібності та відмінності комах з різних куточків світу. За допомогою цього їм вдалося відтворити шляхи, якими таргани поширювалися планетою. І виявилося, що ці шляхи фактично повторювали торговельні маршрути та напрямки військових походів.

Так науковцям стало відомо, що домашній тарган, попри свою назву (Blattella germanica — фактично, тарган німецький), еволюціонував від свого азійського предка 2100 років тому, коли завівся в людських поселеннях на території сучасних Індії чи М’янми. Звідти таргани поширилися на Близький Схід приблизно 1200 років тому завдяки завоюванням мусульманських династій. У Європі ж вони з’явилися приблизно 270 років тому з розвитком торгівлі та транспорту, а звідти вже поширилися по всьому світу.

Карта розселення тарганів з приблизними датами їхніх міграцій. Tang et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2024

Карта розселення тарганів з приблизними датами їхніх міграцій. Tang et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2024

Вчені припускають, що поширитися так ефективно тарганам допомогла їхня схильність оселятися у будинках людей та здатність пристосовуватися до складних умов середовища. Вони також зазначають, що саме європейські швидкі засоби пересування та тепле житло були важливими для поширення цього виду по всьому світу.

  • Часом тарганів знаходять у неочікуваних місцях. Наприклад, таргана віком 30 мільйонів років знайшли в бурштині в Домінікані — він зберігся разом зі своїми сперматозоїдами.
  • А новий вид тарганів допомогли відкрити митники з Китаю — його знайшли під час огляду деревини з Південної Америки.