Літо 2023 року стало найспекотнішим за останні дві тисячі років

Літо 2023 року у Північній півкулі виявилося на 2,07 градуси Цельсія теплішим за доіндустріальний рівень та на 2,2 градуси теплішим за середній показник останніх 2000 років. Раніше найспекотнішим вважали літо 246 року нашої ери. Дослідження кліматичних змін опублікували в журналі Nature.

Nature, 2024

Nature, 2024

Як оцінювали потепління?

Вчені поєднали дані за всю історію спостережень (з 1850 року) та результати 15 реконструкцій клімату, заснованих на товщині річних кілець дерев, які дають уявлення про середні температури більш ранніх років. Далі ці дані порівняли із результатами спостережень за температурою влітку 2023 року.

Дослідження показало, що літо 2023 року було більш ніж на пів градуса Цельсія теплішим за попереднє найспекотніше літо 246 року і на 3,93 градуси теплішим за літо 536 року, яке вважають найхолоднішим. Збільшення середньої температури на 2,07 градуси Цельсія порівняно із доіндустріальним рівнем вказує на те, що ми перетнули дозволені Паризькою кліматичною угодою +1,5 градуси, і свідчить про пришвидшення темпів глобального потепління. Вчені пов’язують таке пришвидшення з дедалі більшим впливом парникового ефекту, а відтак прагнуть привернути увагу до більш суворих міжнародних обмежень викидів в атмосферу.

  • Такі рекордні температури пов’язують із явищем Ель-Ніньйо — різким підвищенням температури води на сході Тихого океану, що впливає на клімат усієї Землі.
  • Крім того, кліматологи прогнозують ще більше температурних рекордів і застерігають, що до 2030-х років може настати потепління на 1,5 градуси Цельсія порівняно з доіндустріальним рівнем.