Лінзи наділили людей інфрачервоним зором навіть із заплющеними очима
Інженери створили лінзи з наночастинками, які перетворюють інфрачервоне випромінювання на видиме світло, наділяючи людей інфрачервоним зором. Оскільки інфрачервоне світло проходить крізь повіки, то такі лінзи дозволили бачити його навіть із заплющеними очима та навіть чіткіше, ніж із розплющеними, адже так не було перешкод у вигляді видимого світла. Такі лінзи можуть стати заміною приладам нічного бачення, які є масивними та потребують додаткових джерел живлення. Результати розробки опублікували в журналі Cell.

Принцип перетворення інфрачервоного світла на видиме за допомогою лінз, що вдягаються на око (вгорі), і вбудованих в окуляри (внизу). Ma et al. / Cell, 2025
Як тестували лінзи для інфрачервоного зору?
Науковці продовжили попереднє дослідження, у якому вводили наночастинки рідкоземельних металів ербію й ітербію в сітківку мишей. Ці ж наночастинки дослідники поєднали з полімерами, щоб створити прозорі м’які лінзи. Спершу їх випробували на мишах, яким давали обрати між двома коробками: неосвітленою, яка здавалася їм безпечнішою, та освітленою інфрачервоним випромінюванням. Миші з лінзами здебільшого обирали саме неосвітлену коробку, тоді як миші без них не надавали переваги жодній — їм обидві коробки здавалися неосвітленими.
Далі лінзи випробували на людях-добровольцях. Вони змогли перетворити випромінювання у ближньому інфрачервоному діапазоні з довжиною хвилі 800-1600 нанометрів на видиме світло з довжиною хвилі від 400 до 700 нанометрів і кольорами від червоного до маджента, який є чимось середнім між фіолетовим і рожевим. Завдяки цьому учасники змогли розрізнити інфрачервоне світло з різною довжиною хвилі, з’ясували напрямок до його джерела та навіть побачили сигнали абеткою Морзе, які створювали за допомогою інфрачервоного діода.
Однак лінзи поступаються наявним приладам нічного бачення у роздільній здатності та чутливості до інфрачервоного випромінювання, адже поки можуть виявляти лише яскраве світло. Крім того, коли науковці помістили їх в окуляри, щоб збільшити чіткість, зображення виявилося перевернутим і віддзеркаленим. Проте лінзи мають і переваги — вартість їхнього виготовлення близько 200 доларів, що значно нижче за вартість приладів нічного бачення.
Як технології вдосконалюють людський зір
📷 Деякі тварини від природи здатні бачити інфрачервоне випромінювання — і науковці створили камеру, яка дозволяє побачити світ їхніми очима.
🧠 Мозковий імплант допоміг жінці, яка вже 15 років як втратила зір, побачити літери. Він надіслав електричні сигнали просто у візуальну кору, в обхід сітківки ока.
📡 Аналізуючи відбиті від предметів сигнали мережі Wi-Fi, науковці змогли «побачити» інтер’єр кімнати. Раніше так відстежували лише рухомі об’єкти.
👀 Замінити екскурсовода можуть розумні вікна, які відстежують напрямок погляду людини та виводять на скляну поверхню інформацію про те, на що вона дивиться.