Ліки від астми та імпотенції відновили порушену поганим сном пам’ять у мишей

Два лікарські засоби, які використовують для лікування астми та імпотенції, змогли успішно відновити порушену поганим сном просторову та соціальну пам’ять у мишей. Таким чином, нідерландським науковцям вдалося показати, що недосипання може погіршувати пам’ять, але цього ефекту можливо позбутися з використанням ліків. Про це повідомило видання New Atlas з посиланням на пресреліз конференції Federation of European Neuroscience Societies Forum 2024.

Лабораторна миша (не брала участі у цьому дослідженні). Shutterstock<br>

Лабораторна миша (не брала участі у цьому дослідженні). Shutterstock

Які ліки допомогли мишам відновити пам’ять?

Для дослідження впливу недосипання на пам’ять провели два експерименти — з просторовою та соціальною пам’яттю. В експерименті з соціальною пам’яттю миші після поганого сну ставилися до вже знайомих їм родичів, як до незнайомців, тобто їхні спогади про знайомство стерлися через недосипання. Утім, використання рофлуміласту, ліків проти астми та хронічного обструктивного захворювання легень, дозволило позбутися негативного ефекту недосипання на соціальну пам’ять.

В експерименті з просторовою пам’яттю миші після поганого сну не запам’ятовували розташування окремих об’єктів і не помічали, коли ці об’єкти пересували під час тестування. Негативного ефекту недосипання на просторову пам’ять вдалося позбутися, застосувавши до мишей варденафіл, препарат, який використовують для лікування еректильної дисфункції та імпотенції.

В обох експериментах ліки, які вже схвалені для використання на людях, змогли усунути негативні ефекти недосипання за кілька днів після створення просторових чи соціальних спогадів. Цей підхід у майбутньому може допомогти і в людей лікувати забудькуватість, якої не вдається позбутися іншими способами.

  • Раніше науковцям також вдалося за допомогою ліків відновити мишам пам’ять, яку тварини втратили внаслідок струсу мозку. Експериментальний препарат заблокував стресову реакцію клітин, яка і призвела до втрати пам’яті.
  • А от ліки від ВІЛ-інфекції виявилися здатними повертати пам’ять мишам літнього віку. Ці ліки націлені на рецептор, експресія якого збільшується з віком і пов’язана з втратою пам’яті.