«К’юріосіті» знайшов найбільші органічні сполуки на Марсі

Марсохід «К’юріосіті» знайшов найбільші з досі виявлених на планеті органічні сполуки з 10-12 атомами вуглецю. Їх виявили в зразку з кратера Ґейла та вважають похідними жирних кислот, які необхідні для побудови мембран живих організмів на Землі. Виявлення настільки великих органічних сполук свідчить про те, що хімічні реакції на Марсі були достатньо складними для того, щоб на планеті зрештою могло зародитися життя. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Марсохід «К'юріосіті» в кратері Ґейла. NASA / JPL-Caltech / MSSS

Марсохід «К'юріосіті» в кратері Ґейла. NASA / JPL-Caltech / MSSS

Які сполуки знайшов «К’юріосіті» та до чого тут жирні кислоти?

Хімічна лабораторія Sample Analysis at Mars (SAM) на борту марсохода «К’юріосіті» досліджувала зразки з кратера Ґейла в пошуках амінокислот, які є будівельними блоками білків. Утім внаслідок експерименту з нагріванням зразків з них виділилися не амінокислоти, а довголанцюгові органічні сполуки, звані алканами. Найбільшими з них виявилися декан (10 атомів вуглецю), ундекан (11 атомів) і додекан (12 атомів).

Формули трьох найбільших органічних сполук, які виявляли на Марсі. NASA / Dan Gallagher

Формули трьох найбільших органічних сполук, які виявляли на Марсі. NASA / Dan Gallagher

Джерелом цих алканів вважають жирні кислоти з 11-13 атомами вуглецю, які під час нагрівання втрачають один атом вуглецю у вигляді вуглекислого газу. Хоча органічні кислоти можуть утворюватися й без участі живих організмів, зокрема біля гідротермальних джерел, але зазвичай вони мають до 10 атомів вуглецю.

Також науковці зазначають, що в зразку могли бути й більші алкани, утім інструменти SAM не можуть їх зафіксувати. Тому дослідники чекають на місію, що доставить зразки марсіанського ґрунту на Землю, де їх можна буде дослідити ретельніше. Але виявлення слідів жирних кислот вселяє надію, що органічні сполуки та потенційні рештки живих організмів на Марсі могли зберегтися навіть попри суворі умови на планеті.

Як відкривали органіку на Марсі

🧪 Раніше «К’юріосіті» вже виявляв у зразках з кратера Ґейл сліди інших органічних речовин — бензойної кислоти та азотовмісні молекули. А на Землі науковці підтвердили можливість виявлення органіки за методикою марсохода.

🧂 Також дослідники з’ясували, що руйнування органіки під впливом космічної радіації на Марсі може пришвидшуватися в регіонах, багатих на сіль.

🎉 Влітку минулого року відновив роботу інструмент SHERLOC на борту марсохода «Персеверанс», основною місією якого якраз і є пошук життя на планеті. Раніше він вийшов з ладу через застрягання кришки об’єктива.